Νίκη ξανά με Μπατσουαγί για Ντόρτμουντ

Με τον Μίτσι Μπατσουαγί να σκοράρει το τρίτο του γκολ σε δύο ματς, η Μπορούσια πήρε τη νίκη με 2-0 επί του Αμβούργου, το άλλο γκολ ο Γκέτσε.
10/02/2018 • 18:39
O Mίτσι Μπατσουαγί

Στη δεύτερη θέση έμειναν οι Βεστφαλοί, φτάνοντας τους 37 πόντους, έναν λιγότερο από την δεύτερη Λειψία και έναν περισσότερο από την τέταρτη Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται ακόμα στην προτελευταία θέση με μόλις 17 βαθμούς, τρεις βαθμούς πίσω από την θέση που οδηγεί στα play-out.

Σημαντική νίκη για την Μπορούσια Ντόρτμουντ που επικράτησε με 2-0 Του Αμβούργο που παραπαίει. Ο Μίτσι Μπατσουαγί ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του, αφού ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό γράφοντας το 1-0, ενώ το σκορ για τους γηπεδούχους έκλεισε ο Μάριο Γκέτσε στο 90’, κλειδώνοντας στην ουσία το ματς. Δεν αγωνίστηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος που έμεινε στον πάγκο.

Σπουδαίο διπλό για την Χέρτα Βερολίνου μέσα στην έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν, αφού οι πρωτευουσιάνοι πέρασαν με 2-0. Ο Βαλεντίνο Λάζαρο άνοξε το σκορ για την ομάδα τους στο 43’, με το Σάλομον Καλού να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 57’ και να χαρίζει μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Βασικός σε όλο το ματς ως αριστερός μπακ αγωνίστηκε ο Παναγιώτης Ρέτσος.

Σε τροχιά τετράδας έμεινε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης αφού επικράτησε με 4-2, της Κολωνίας. Το 1-0 έγινε με το γκολ του Ρέμπιτς μόλις στο 15ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσει με τον Τεροντέ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία γκολ με τν Ρους αρχικά να κάνει το 2-1 στο 59’, με τους Φαλέτε στο 65’ και τον Γουλφ στο 67 να διαμορφώνουν το 4-1. Το μόνο που κατάφερε η Κολωνία ήταν να μειώσει ξανά με τον Τεροντέ στο 74΄.

Το Ανόβερο πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι  στην Φράιμπουργκ και έμεινε κοντά στην εξάδα. Ο Αντόν στο 28’ έκανε το 1-0, με τον Κλάους  στο 54’ να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του. Ο Γκούλντε στο 88’ μείωσε για την ομάδα του χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο.

Τη νίκη με 4-2 επί της Μάιντς πήρε η Χόφενχαϊμ. Το 1-0 το έκανε ο Σαλάι στο 27’, με τον Μπεργκγκριν να ισοφαρίζει ένα λεπτό αργότερα. Ο Κράμαριτς στο 67’ και ο Σαλάι στο 74’ έδωσαν προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα τους, με τον Μπέργκριν και πάλι να μειώνει σε 3-2 στο 80’. Ο Κράμαριτς όμως με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 88’, διαμόρφωσε το τελικό 4-2