Τάπα και από την Αρμάνι! (video)

Σε ματς-ορόσημο για τον Παναθηναϊκό με αντίπαλο το Μιλάνο, η νέα ήττα με 86-83, 8η στη σεζόν, είναι απαγορευτική για όνειρα διάκρισης στη σεζόν. Τρομερό ματς ο Καλάθης με 24 πόντους και 11 ασίστ. Ο Παναθηναϊκός διαμαρτύρεται για 10'' χαμένα στο χρονόμετρο και για καθυστέρηση να σφυρίξουν φάουλ οι διαιτητές στην τελευταία επίθεση της Μιλάνο.

Σε ματς-ορόσημο για τον Παναθηναϊκό με αντίπαλο το Μιλάνο, για τη 14η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα, στη σκιά της απόλυσης Πασκουάλ και της προφορικής συμφωνίας με το διάδοχό του, Ρικ Πιτίνο, η νέα ήττα με 86-83, 8η στη σεζόν, είναι απαγορευτική για όνειρα διάκρισης στη σεζόν. Τρομερό ματς ο Καλάθης με 24 πόντους και 11 ασίστ. Δεύτερη νίκη για το Μιλάνο στην Αθήνα. Ο Παναθηναϊκός διαμαρτύρεται για 10” χαμένα στο χρονόμετρο και για καθυστέρηση να σφυρίξουν φάουλ οι διαιτητές στην τελευταία επίθεση της Μιλάνο.

Α΄Ημίχρονο
Με εξαιρετικό Καλάθη (9 πόντους)και 8/13 δίποντα ο Παναθηναϊκός έκλεισε την πρώτη περίοδο με 23-21 σε βάρος της Αρμάνι Μιλάνο (3/6 τρίποντα), η οποία είχε πρώτο σκόρερ τον Γκουντάιτις με 8. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Βόβορα μπλόκαρε στην επίθεση, έκανε πολλά αβίαστα λάθη, ήταν αμυντικά χωρίς συγκέντρωση, με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ 17-26, για το 40-47 ημίχρονο, με 17 πόντους του αναγεννημένου Καλάθη. Με 10 πόντους του Γκουντάιτις και 8 του Νέντοβιτς έκλεισε το ημίχρονο η Αρμάνι των 6/11 τρίποντα.

Β’ Ημίχρονο
Με χαμηλά ποσοστά σε δίποντα (45%) και τρίποντα (33%) ο Παναθηναϊκός ήταν σταθερά πίσω στο σκορ στην τρίτη περίοδο (46-61, διαφορά 15 πόντων), με τον Καλάθη πρώτο σκόρερ (20 πόντους και 8 ασίστ) και τον Τόμας και τον Παππά να ακολουθούν. 1/9 σουτ ο Τζέιμς. Οι «πράσινοι» πάντως μάζεψαν τη διαφορά, με πιεστική άμυνα στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου. Ο Λάνγκφορντ αποχώρησε τραυματίας, με πρόβλημα στο ισχίο. Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Μιλάνου πιέστηκε, η διαφορά των 15 πήγε στους 5 (62-67), στους 3 (68-71), αλλά ο Παναθηναϊκός δεν προσπέρασε (83-84, 6” για το φινάλε) παρά την εντυπωσιακή αντεπίθεσή του και η Αρμάνι επικράτησε για δεύτερη φορά στην Αθήνα με 86-83.

Stats
Όγδοο ραντεβού την τελευταία οκταετία στο ΟΑΚΑ: Παναθηναϊκός 6 νίκες-Μιλάνο 2, συνολικά 11 νίκες του «τριφυλλιού» σε 15 ματς εντός και εκτός έδρας.