Προβάδισμα πρόκρισης η Άρσεναλ (video)

Η Άρσεναλ ήταν αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο και καλύτερη από τη Νάπολι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου προημιτελικού του Γιουρόπα Λιγκ επικρατώντας με 2-0 και έχοντας προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Στο 12ο λεπτό ο Κουλιμπαλί απείλησε με κεφαλιά όμως έστειλε τη μπάλα ψηλά μετά από εκτέλεση κόρνερ.
Τρία λεπτά αργότερα πάσα του Λακαζέτ στον Νάιλς, αυτός δίνει ασίστ στον Ράμσεϊ για το 1-0 των “κανονιέρηδων”.
Στο 25′ λάθος του Φαμπιάν στη μεσαία γραμμή, ο Τορέιρα απέφυγε τον Κουλιμπαλί και εκτέλεσε, η μπάλα κόντραρε στον Κουλιμπαλί που με αυτογκόλ πέτυχε το 2-0.
Οι Λονδρέζοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους πιέζοντας ψηλά τη Νάπολι και αποτρέποντας επικίνδυνες επιθέσεις των Ιταλών.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Ευκαιρία για την Άρσεναλ με τη συμπλήρωση μιας ώρας στο παιχνίδι και τον Ράμσεϊ να εκτελεί μέσα από την περιοχή αναγκάζοντας τον Μερέτ να παραχωρήσει κόρνερ με δυσκολία.
Καλή στιγμή και με τον Νάιλς για τους «κανονιέρηδες» στο 70ο λεπτό.
Στο 74’ ήταν η σειρά της Νάπολι να βρει ανοιχτή την άμυνα των γηπεδούχων και ο Ζιελίνσκι είχε ευκαιρία που δεν εκμεταλλεύθηκε.
Στο 81’ μεγάλη ευκαιρία της Άρσεναλ με τον Ράμσεϊ να είναι ανενόχλητος στο ύψος του πέναλτι και να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.

Η Νάπολι έμεινε χωρίς νίκη σε 8ο παιχνίδι στην Αγγλία με απολογισμό 2 ισοπαλίες και 6 ήττες.

Άρσεναλ: Τσεχ, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Ράμσεϊ, Λακαζέτ (67′ Μικιταριάν), Οζίλ (67′ Ιβόμπι), Τορέιρα (77′ Ελνένι), Ομπαμεγιάνγκ, Νάιλς, Μονρεάλ, Κολάτσινατς.
Νάπολι: Μέρετ, Άλαν, Ρουίθ (Ουνάς), Καγεχόν, Φαμπιάν Ρουίζ, Μέρτενς (66′ Μίλικ), Μαξίμοβιτς, Ζιελίνσκι, Χισάι, Ινσίνιε (83′ Γιουνές), Κουλιμπαλί.