Προκρίσεις για Γκινκάμπ και Μονακό

11/02/2015 • 22:37
Την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του γαλλικού Κυπέλλου εξασφάλισαν Γκινκάμπ και Μονακό με τις νίκες τους απέναντι σε Ιζέρ και Ρεν στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ τα βρήκε σκούρα στην έδρα της αντιπάλου της, ομάδα τέταρτης κατηγορίας, επικρατώντας στην παράταση. Στην κανονική διάρκεια το σκορ ήταν 1-1: Προηγήθηκε η Ιζέρ με τον Ελ-Χαϊρί στο 62΄, ενώ για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε ο Μαντάν στο 93΄.

Ο ίδιος παίκτης στο 97΄ της παράτασης έδωσε το προβάδισμα στην Γκινγκάμπ, η οποία διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 100ό λεπτό. Στο «Λουί Ντε» η Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ σκόραρε μετά από 342 αγωνιστικά λεπτά, σε όλες τις διοργανώσεις, κάτι που τη βοήθησε να κερδίσει την πρόκριση κόντρα στη Ρεν.

Ο Τουρέ άνοιξε το σκορ στο 9΄, με τον Ουάλας στο 11΄ να δίνει αβαντάζ δύο τερμάτων στους Μονεγάσκους. Ο Ενρίκε στο 34΄ μείωσε για το σύλλογο της Βρετάνης, με τη Μονακό να σκοράρει με τον Μαρσιάλ στο 67΄, με πέναλτι, το 3-1. Έτσι πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.