Λίγο έλειψε για Σεντ Ετιέν

04/03/2015 • 00:49

Τη διαδικασία των πέναλτι (4-3) χρειάστηκε η Σεντ Ετιέν για να αποκλείσει από τα προημιτελικά του γαλλικού Κυπέλλου την Μπουλονέ (ομάδα τρίτης κατηγορίας) και να πάρει την πρόκριση στους «4» του θεσμού.

Η Μπουλόν λίγο έλειψε να κάνει το θαύμα, όταν προηγήθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σουμπερβιέ στο 80', βάζοντας «φωτιά» στο γήπεδο της Βουλώνης.

Ο Ερντίνγκ ωστόσο, ήταν αυτός που απέτρεψε το κάζο για τους «στεφανουά», ισοφαρίζοντας στο 85ο λεπτό σε 1-1, στέλνοντας παράλληλα το παιχνίδι στην παράταση.

Το άκαρπο έξτρα 30λεπτο, διαδέχθηκε η ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Ο Βιβιανί νίκησε τον Περίν στο δεύτερο χτύπημα, με αποτέλεσμα η Μπουλονέ να πάρει προβάδισμα ωστόσο η κατάσταση ισορρόπησε όταν ο Ντιά έστειλε τη μπάλα άουτ και το σκορ έμεινε 3-3. Στο τελευταίο πέναλτι, ο Κλερκ ευστόχησε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, με τον Ρουφιέ να νικά τον Μερσιέ και να στέλνει την ομάδα του ένα βήμα πριν τον τελικό του Κυπέλλου.