Με ανατροπή στα play off η Σταντάρ Λιέγης

Με γκολ του αριστερού αμυντικού, Κόλινς Φάι η Σταντάρ Λιέγης ανέτρεψε το 2-0 του ημίχρονου και κέρδισε 3-2 την Οστάνδη και μαζί το εισιτήριο για να διεκδικήσει τον τίτλο στα play off του βελγικού πρωταθλήματος.

Για 72 λεπτά η Σταντάρ Λιέγης ήταν εκτός των play off για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος στο Βέλγιο, καθώς ήταν ισόπαλη 2-2 με την Οστάνδη και την ίδια ώρα η Κόρτραϊκ του Παπάζογλου κέρδιζε 2-0 την Σαρλερουά.

Σ’ αυτό το σημείο όμως, ο Κόλινς Φάι πέτυχε το 2-3 και έδωσε το έκτο και τελευταίο εισιτήριο για τα play off στην ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο και του Γιώργου Κουτρουμπή, ο οποίος δεν αγωνίστηκε. Μάλιστα, η Σταντάρ έχανε 2-0 στο ημίχρονο.

Η πρώτη θέση της κανονικής περιόδου κατέληξε, όπως αναμενόταν, στην Κλαμπ Μπριζ, η οποία νίκησε εκτός έδρας 1-0 την Σιντ Τρούιντεν, ενώ νικηφόρα έκλεισε την κανονική περίοδο και η δεύτερη της βαθμολογίας, Άντερλεχτ που επικράτησε 2-1 της Αντβέρπ.

Σαρλερουρά, Γάνδη και Γκενκ είναι οι υπόλοιπες τρεις ομάδες που θα διεκδικήσουν τον τίτλο στα play off του Βελγικού πρωταθλήματος.

Η Μαλίν υποβιβάστηκε παρά το 2-0 επί της Μπέβερεν, αφού η Έουπεν νίκησε 4-0 τη Μουσκρόν και στην ισοβαθμία υπερτερεί της Μαλίν που αποχαιρετά την κατηγορία.