"Σόκαρε" την Παρί η Ρεν και πήρε την κούπα! (video)

Η Ρεν έκανε την έκπληξη καθώς επικράτησε 6-5 στα πέναλτι της Παρί Σεν Ζερμέν και κατέκτησε το Κύπελλο Γαλλίας.
28/04/2019 • 01:15
Ρεν, πανηγυρική

Μετά από 45 χρόνια η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν γέφθηκε ξανά την κατάκτηση ενός τροπαίου, η οποία έγινε κόντρα σε έναν διόλου ευκαταφρόνητο αντίπαλο.

Μπορεί οι Παριζιάνοι να προηγήθηκαν 2-0 νωρίς νωρίς χάρη σε γκολ των Ντάνι Άλβες (13') και Νεϊμάρ (22') όμως η συνέχεια ανήκε στους "ρενουά".

Η Ρεν μπήκε ξανά στο παιχνίδι όταν στο 40ο λεπτό ο Κιμπεμπέ πέτυχε αυτογκόλ ενώ στο 66ο λεπτό ο Έντσον Αντρέ έφερε το ματς στα ίσια. Η παράταση δεν ανέδειξε κάποιον νικητή και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, ο Ενκουκού δεν κατάφερε να ευστοχήσει και έδωσε το Κύπελλο στη Ρεν για πρώτη φορά μετά το μακρινό 1971. Κυπελλούχος Γαλλίας στέφθηκε τόσο ο πρώην παίκτης της Παρί, Χατέμ Μπεν Αρφά καθώς και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Γιάκομπ Γιόχανσον.
23/07/2019 • 08:39

Ματς έντονων προκλήσεων σε Τσεχία, Ολλανδία και το Λιγκ καπ Σκωτίας

Δύσκολο το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στα προκριματικά του Τσάμπιονς λιγκ και σε μια έδρα έντονης πίεσης για κάθε φιλοξενούμενο. Καλά παιχνίδια περιμένουμε, νωρίς στην Σαϊτάμα ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Τσέλσι και πιο αργά στο Αϊντχόφεν