Νίκη παραμονής για τον ΠΑΟΚ

Την παραμονή του στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών διασφάλισε ουσιαστικά ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας 10-8 του Παλαιού Φαλήρου στην Πτολεμαΐδα, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 14ης ημέρας.

Την παραμονή του στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών διασφάλισε ουσιαστικά ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας 10-8 του Παλαιού Φαλήρου στην Πτολεμαΐδα, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 14ης ημέρας. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και είχαν τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας να προηγούνται με 4-1, όμως ένα χαμένο πέναλτι δύο λεπτά πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου άλλαξε την ψυχολογία του αγώνα.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά», παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζε (οι περισσότεροι παίκτες ταλαιπωρήθηκαν τις τελευταίες ημέρες από ίωση), «γύρισε» το παιχνίδι και πήρε τη νίκη στο τελευταίο οκτάλεπτο, φτάνοντας στους 15 βαθμούς. Στον αντίποδα, η ομάδα του Κώστα Λούδη έμεινε στους εννέα και θα δώσει μάχη με το Καλαμάκι για την παραμονή.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-2, 2-1, 4-2

ΠΑΟΚ: Παυλίδης 2, Χρυσοσπάθης 2, Βαχαρέλης 2, Σαρησσάβας, Παππάς, Στάνκοβιτς, Παπαποστόλου

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ: Μπεριστιάνος 3, Παπαδόπουλος 2, Πετρόπουλος, Δικαίος, Βερύκοκος