Μαύρη νύχτα για το Μάντσεστερ (vid)

Μετά τη Γιουνάιτεντ, «αντίο» στο Europa League είπε και η Σίτι, που νίκησε χωρίς αντίκρισμα με 3-2 τη Σπόρτινγκ. Με το πρώτο ματς 1-0 υπέρ τους οι Πορτογάλοι, που πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, προκρίθηκαν χάρη στα εκτός έδρας γκολ.

Φερνάντες (33′) και Φαν Βόλφσβινκελ (40′) πέτυχαν τα γκολ της Σπόρτινγκ, ενώ η Σίτι έφτασε στην ανατροπή στο δεύτερο μέρος με γκολ των Αγουέρο (60′, 82′) και Μπαλοτέλι (75′). Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα, ο τερματοφύλακας, Χαρτ, έχασε μοναδική ευκαιρία με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή.

Ανατροπή, η οποία όμως συνδυάστηκε και με πανηγυρισμούς και για τη Σάλκε, που επικράτησε με 4-1 της Τβέντε. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Γερμανούς ήταν ο Χούντελααρ που πέτυχε χατ τρικ, ενώ βασικός με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.

Η Ατλέτικο τέλος, διπλασίασε τις νίκες της επί της Μπεσίκτας και με το 3-0 επί των Τούρκων στην Πόλη πήρε πανάξια το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.