Οι "δράκοι" πετούσαν φωτιές

07/04/2011 • 23:56

Με το ένα πόδι στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται η Πόρτο, η οποία συνέτριψε την Σπάρτακ Μόσχας με 5-1. Πρόσωπο του αγώνα ο Φαλκάο, καθώς ο Βραζιλιάνος πέτυχε τα τρία από τα πέντε τέρματα των "δράκων". Η Σπάρτακ αν και μείωσε σε 3-1 δεν μπόρεσε να κρατήσει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και πλέον πρέπει να προσαρμόζεται με την ιδέα πως το ευρωπαϊκό όνειρο θα σταματήσει την επόμενη βδομάδα στην έδρα της.

Ο Φαλκάο με κεφαλιά ψαράκι στο 37' έστειλε την Πόρτο με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, ενώ ο Βαρέλα στο 65' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι "δράκοι" έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, καθώς η άμυνα της Σπάρτακ είχε πολλά κενά. Ετσι το 3-0 δεν άργησε να έρθει, συγκεκριμένα στο 70' ο Μαϊκόν είδε το όνομα του να γράφεται στον πίνακα των σκόρερ. Οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων κράτησαν λίγο, αφού στο επόμενο λεπτό ο Κομπάροφ μείωσε σε 3-1 και έβαλε τους Ρώσους και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Η Πόρτο δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Ο Φαλκάο στο 84' ενέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 5-1, ολοκληρώνοντας το χατ τρικ. Ο Βραζιλιάνος στο τέλος πήγε στο διαιτητή και ζήτησε την μπάλα, την οποία και κράτησε για ενθύμιο.

Ο Μπελούτσι αγωνίστηκε για 21 λεπτά και σε αυτό το διάστημα πρόλαβε να βγάλει και μία ασίστ.

ΠΟΡΤΟ(Μπόας): Έλτον, Μαϊκόν, Περέιρα, Ρολάντο, Φουσίλε, Γκουαρίν (69' Μπελούτσι), Φερνάντο, Μουτίνιο, Βαρέλα (72' Ροντρίγκεζ), Χουλκ (80' Κρ. Ροντρίγκεζ), Φαλκάο
ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ (Κάρπιν): Ντικάν, Κ. Κομπάροφ, Ρόχο, Σουχί, Ραφαέλ Καριόκα, Ίμπσον, Μακέεφ (86' Γιάκοβλεφ), Δ. Κομπάροφ, ΜακΓκίντι (68' Ντζιούμπα), Aλεξ, Βέλιτον

19/09/2019 • 07:11

Δόγμα επίθεσης σε Φρανκφούρτη, Βασιλεία και Αϊντχόφεν

Πολλά τα καλά ματς απόψε στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι ομάδες σε Φρανκφούρτη, Αϊντχόφεν, Χετάφε και στη Βασιλεία περισσότερο θα στηριχθούν στις επιθέσεις παρά στην αμυντική τους τακτική. Ξεκάθαρο το προβάδισμα νίκης για. Γιουνάϊτεντ και Ντιναμό Κιέβου