“Πολυφωνική” και νικήτρια η Εφές (video)

Αν και αγωνίστηκε χωρίς τον πρώτο της σκόρερ (Μπομπουά), η Εφές σκόραρε 92 πόντους απέναντι στην - χωρίς Γιόβιτς - Μπάγερν και έφτασε τις 10 νίκες στη σεζόν (92-77).

Αγώνας με δύο όψεις έγινε στο Σινάν Ερντέμ της Κωνσταντινούπολης ανάμεσα σε δύο ομάδες που συγκαταλέγονται στις θετικές εκπλήξεις της φετινής Ευρωλίγκας. Η Εφές ήταν απολαυστική στο πρώτο μέρος, μετατρέποντας την καλή της άμυνα σε φανταστικές εκτελέσεις στην επίθεση.

Μίτσιτς και Ντάνστον είχαν 23 από τους 27 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο δεκάλεπτο (27-18), με το επιθετικό σόου να συνεχίζεται και στην δεύτερο περίοδο. Η Εφές έφτασε τους 55 πόντους στην ανάπαυλα σκοράροντας 14/16 δίποντα, 7/12 τρίποντα και μοιράζοντας 15 ασίστ για 4 μόλις λάθη!

Η Μπάγερν ανασκουμπώθηκε στην επανάληψη, εκμεταλλεύτηκε και την ραθυμία των γηπεδουχων και μείωσε στους 11 (65-54) στο φινάλε της τρίτης περιόδου, εντούτοις δέχτηκε 5-0 σερί για το 70-54 του 30΄.

Οι πεισματάρηδες Βαυαροί δεν το έβαλαν κάτω και με τον Τζέντοβιτς να πετυχαίνει διαδοχικούς πόντους μείωσαν σε 80-73, απειλώντας την Εφές με ανατροπή. Στο σημείο εκείνο “μίλησε” ο Μοερμάν, ο οποίος με 8 πόντους στην τελευταία περίοδο δεν άφησε την ομάδα του Ράντονσιτς να κάνει ντέρμπι το ματς. Άλλους τόσους πέτυχε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Τζέιμς Άντερσον.

Συνολικά για την Εφές ο Μίτσιτς είχε 20 πόντους, Άντερσον και Ντάνστον από 16 και Μοερμάν 14. Για την Μπάγερν ο Τζέντοβιτς είχε 13 πόντους και ο Λούτσιτς 14.