Πέρασαν από τη Νέα Υόρκη οι “Κέλτες” (photo)

Οι Μπόστον Σέλτικς νίκησαν 113-99 τους Νιού Γιόρκ Νικς, εκτός έδρας και έφτασαν τις 33 νίκες στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ, σε σύνολο 52 αναμετρήσεων (33-19).

Οι Μπόστον Σέλτικς νίκησαν 113-99 τους Νιού Γιόρκ Νικς, εκτός έδρας και έφτασαν τις 33 νίκες στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ, σε σύνολο 52 αναμετρήσεων (33-19). Από την άλλη πλευρά, οι Νεοϋορκέζοι έφτασαν τις 41 ήττες σε 51 ματς (10-41), συνεχίζοντας την κακή του εφετινή πορεία στο ΝΒΑ.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Κάιρι Ίρβινγκ, ο οποίο σημείωσε double double με 23 πόντους και δέκα ριμπάουντ, σε 35,35 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, ο Αμερικανός είχε έξι ασίστ και δυο κλεψίματα. Ο Μάρκους Μόρις σημείωσε 18 πόντους για τους νικητές, ενώ από 14 είχαν οι Χόρφονρτ και Χέιγουορντ.

Από τους γηπεδούχους, ο Ντάμιεν Ντότσον είχε 22 πόντους και έξι ριμπάουντ, σε 37,40 λεπτά συμμετοχής. Ο Κέβιν Νοξ σημείωσε 21 πόντους, ενώ ο Μάριο Χεζόνια πρόσθεσε άλλους 10. Οι τρεις παραπάνω παίκτες ήταν οι μόνοι που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους Νικς, σε αντίθεση με τους Σέλτικς, οι οποίοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι πόντοι:

Νικς: Νοξ 21, Βόνλε 7, Κόρνετ 9, Άλεν 9, Ντότσον 22, Ρόμπινσον 8, Τρίερ 7, Χεζόνια 10, Καντέρ 6

Σέλτικς: Μόρις 18, Τατούμ 13, Χόρφορντ 14, Ίρβινγκ 23, Σμαρτ 3, Χέιγουορντ 14, Μπέινς 9, Μπράουν 11, Ρόζιερ 6, Γιαμπουσέλε 2