1ος Όμιλος: Ουαλική ανατροπή στο «Χάμπντεν Παρκ»

23/03/2013 • 00:23

Κλασικό βρετανικό ντέρμπι έγινε στη Γλασκώβη για τον 1ο Όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ, με την Ουαλία να φεύγει νικήτρια 2-1 επί της Σκωτίας σε μία χιονισμένη βραδιά στο «Χάμπντεν Παρκ».

Οι Ουαλοί πέρασαν τρίτοι με αυτή τη νίκη στο γκρουπ αλλά είναι πολύ πίσω από τους πρωτοπόρους Βέλγιο και Κροατία, ενώ οι Σκωτσέζοι παραμένουν τελευταίοι χωρίς νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι, αλλά η Σκωτία ήταν αυτή που προηγήθηκε με κεφαλιά του Χάνλεϊ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στο 72' όμως ο Γκάντερ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Σνόντγκρας - ο οποίος αποβλήθηκε - και ο Ράμσεϊ ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα για το 1-1.

Μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Ρόμπσον-Κάνου χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κινγκ, τρίποντο που οι Ουαλοί κράτησαν παρά τη δεύτερη κίτρινη που δέχτηκε ο Ράμσεϊ στις καθυστερήσεις.

ΣΚΩΤΙΑ: ΜακΓκρέγκορ, Κάλντγουελ, Χάτον, Μάλγκριου, Χάνλεϊ, Μπερκ (87' Ρόουντς), Ντόρανς (64' Άνταμ), Σνόντγκρας, ΜακΆρθουρ, Μαλόνεϊ, Φλέτσερ (4' Μίλερ).

ΟΥΑΛΙΑ: Μάιχιλ, Ρίκετς, Γκάντερ, Γουίλιαμς, Ντέιβις, Μπέιλ (46' Γουίλιαμς), Κόλισον (58' Κινγκ), Λέντλεϊ (69' Τσερτς), Ρόμπσον-Κάνου, Ράμσεϊ, Μπέλαμι.

20/08/2019 • 08:42

Τα αουτσάϊντερ δίνουν ρυθμό σε Λευκωσία, Σέφιλντ και Σουίντον

Ο Άγιαξ είναι το φαβορί στην Κρήτη αλλά ο ΑΠΟΕΛ είναι η ομάδα με το πείσμα που θα τρέξει για να διεκδικήσει, κι ότι βγει. Πιο επιφυλακτικό το ματς στην Ρουμανία. Σε άλλο πνεύμα με προοπτική παραγωγικότητας στο Σέφιλντ και το γήπεδο της Ντέρμπι Κάουντι