2ος όμιλος: Την Βίδ(αλ)ωσε στον πάτο (video)

27/11/2013 • 23:47
Με χατ-τρικ του εξαιρετικού Βιδάλ η Γιουβέντους επικράτησε 3-1 της Κοπεγχάγης για την 5η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, έκανε ακόμη ένα βήμα για πρόκριση στους «16» και ταυτόχρονα άφησε στην τελευταία θέση τους Δανούς. Νίκη ή ισοπαλία χρειάζεται στην επόμενη αγωνιστική η «κυρία» κόντρα στην Γαλατάσαραϊ στην Κωνσταντινούπολη για να «τσεκάρει» το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η Γιουβέντους μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό, έκλεισε τους Δανούς στο μισό γήπεδο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου. Ο Λαρς Γιάκομπσεν αψυχολόγητα χρησιμοποίησε το χέρι του μέσα στην περιοχή και η «μεγάλη κυρία» κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βιδάλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κοπεγχάγη μπήκε καλύτερα και αιφνιδίασε τους Ιταλούς, ισοφαρίζοντας στο 56' με τον Μέλμπεργκ. Ο άλλοτε άσος του Ολυμπιακού με σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ νίκησε τον Μπουφόν και έφερε το ματς στα ίσια.

Η χαρά των Δανών δεν κράτησε πολύ, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μέλμπεργκ ανέτρεψε τον Πίρλο μέσα στην περιοχή και η «Γιούβε» κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε και πάλι εύστοχα ο Βιδάλ. Στο 63' ο Χιλιανός ολοκλήρωσε το χατ - τρικ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 και έγινε ο πρώτος που το καταφέρνει, έπειτα από το 2000 και τα τρία τέρματα του Φίλιπο Ινζάγκι στο ματς με το Αμβούργο (4-4).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γιουβέντους: Μπουφόν, Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Παντοΐν (69' Μαρκίζιο), Βιδάλ (83' Ογκμπόνα), Πίρλο, Πογκμπά, Ασαμόα, Τέβες (81' Βούτσινιτς), Γιορέντε

Κοπεγχάγη: Βίλαντ, Γιάκομπσεν, Σίγκουρντσον, Μέλμπεργκ, Μπένγκτσον, Ντιλένι (76' Αμάνκουα), Κλοντεμίρ, Μπολάνιος (61' Κρίστενσεν), Γκίσλασον, Τουτού (81' Πουριέ), Ν. Γιόργκενσεν
19/07/2019 • 07:03

Στην Ευρώπη σκέφτονται Βασιλεία, Κοπεγχάγη και το γκολ η Αλγερία με την Σενεγάλη!

Δύσκολα να βρούμε φαβορί στον τελικό του Άφρικα καπ αν και η Αλγερία είναι σε θέση να δώσε ρυθμό δείχνοντας πιο ικανή στο γκολ. Οι προσεχείς Ευρωπαϊκές προκλήσεις πιθανόν να επηρεάσουν με διαφόρους τρόπους απόψε τη Βασιλεία με την Κοπεγχάγη