Στο …κόλπο ο ΠΑΟΚ, 3-0 την Παναχαϊκή

Τρεις μέρες μετά το σκοτσέζικο ντους από την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ «ανάσανε» μετά την εκτός έδρας νίκη του επί της Παναχαϊκής με 3-0 σετ (25-19, 25-20, 25-21) και την ταυτόχρονη απώλεια βαθμών των «ερυθρόλευκων» από την Κηφισιά.

Τρεις μέρες μετά το σκοτσέζικο ντους από την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ «ανάσανε» μετά την εκτός έδρας νίκη του επί της Παναχαϊκής με 3-0 σετ  (25-19, 25-20, 25-21) και την ταυτόχρονη απώλεια βαθμών των «ερυθρόλευκων» από την Κηφισιά.

Οι Κουβανοί Σεπέδα και Χιμένεζ «δούλεψαν» για την ομάδα του Καλμαζίδη απέναντι στην Παναχαϊκή που αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Λιβαθηνό που δεν ξεπέρασε το πρόβλημα στη μέση του και δεν είχε λύσεις στην πίεση που άσκησε ο ΠΑΟΚ με το σερβίς και το μπλοκ. Στην αρχή του αγώνα ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και πήρε από την αρχή μεγάλο προβάδισμα. Στο 2ο σετ η Παναχαϊκή προηγήθηκε 6-5, αλλά από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ επέβαλε το ρυθμό του με τον Τσεπέδα να είναι ασταμάτητος.

Ο δικέφαλος ξέφυγε 15-9 και διατήρησε τη διαφορά ως το τέλος. Ο Γιώργος Λυκούδης έριξε στο παιχνίδι τον Κωστόπουλο αντί του Σαρικείσογλου. Η υποδοχή των πατρινών βελτιώθηκε και σε συνδυασμό με τα σερβίς του Λιβαθηνού (μπήκε μόνο για σερβίς) μείωσε σε 23-20, όμως, Τσεπέδα και Πέτρογλου τελείωσαν το σετ. Στο 3ο σετ η Παναχαϊκή έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 19-17 αλλά ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Τακουρίδη πήρε τη νίκη. Ο Τακουρίδης μετά από δέκα ημέρες που ήταν στην Παναχαϊκή αγωνίστηκε αντίπαλος της.

Γ. Καλμαζίδης: «Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιάννης Καλμαζίδης σημείωσε:  «Είχα πει στους παίκτες μου πριν το παιχνίδι ότι έπρεπε να είμαστε αποφασιστικοί και προσεκτικοί για να πάρουμε τη νίκη και πραγματικά ήμασταν όπως τους ζητήσαμε. Μπορεί να φαίνεται εύκολο όμως δεν ήταν εύκολο, η Παναχαϊκή μας δυσκόλεψε όμως τελικά πήραμε τη νίκη. Παρά την ηλικία τους, οι παίκτες της Παναχαϊκής έχουν μεγάλη φιλοδοξία και έχουν δημιουργήσει ένα πολύ ανταγωνιστικό σύνολο στο πρωτάθλημα. Ο τεχνικός της Παναχαϊκής, Γιώργος Λυκούδης, τόνισε: «Είναι γνωστή η δυναμική του ΠΑΟΚ, σε πολλά σημεία του αγώνα ηταν καταιγιστικός στο σερβίς και την επίθεση και πήρε το προβάδισμα. Κάποια φορές προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε και να μειώσουμε όμως δεν τα καταφέραμε ωστόσο κρατάμε την θετική εμφάνιση του νεαρού Κωστόπουλου. Πλέον κλείσαμε τον α΄ γύρο με συγκομιδή 8 βαθμών και κοιτάζουμε τη συνέχεια». Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 3 άσσοι, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2013 (Λυκούδης): Ντονάς 4π. (3/8, 1 μπλοκ, 69%υπ., 31%αρ.), Τόρρες 5 (3/5, 2 άσσοι), Ρουμελιώτης 17 (17/38), Βασιλάκος 1 (1/1), Σαρικεΐσογλου 5 (4/12, 1 μπλοκ, 35%υπ., 12%αρ.), Κωστόπουλος 3 (3/3), Βλαχοστάθης 11 (7/10, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Ρουμελιώτης Μ. (λ.-44%υπ., 11%αρ.).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 11π. (11/17, 37%υπ., 16%αρ.), Κουρνέτας 2 (2 άσσοι), Τσεπέδα 22 (15/30, 4 μπλοκ, 4 άσσοι), Τακουρίδης 9 (3/8, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκεοργκίεφ 4 (3/3, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 9 (8/12, 1 μπλοκ, 41%υπ., 18%αρ.) / Γκαράς (λ. – 54%υπ., 31%αρ.).