Πήρε τη δεύτερη θέση η Φενέρ (video)

Η Φενέρ ήθελε να κλειδώσει την δεύτερη θέση στην κατάταξη και με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο τα κατάφερε με 73-64 στην έδρα της Χίμκι.

Η Φενέρ ήθελε να κλειδώσει την δεύτερη θέση στην κατάταξη και με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο τα κατάφερε με 73-64 στην έδρα της Χίμκι. Ο Αλεξέι Σβεντ με το πρώτο του καλάθι έγινε ο παίκτης με τους περισσότερους πόντους σε μία αγωνιστική περίοδο στην ιστορία της Ευρωλίγκας, αλλά αυτό το γεγονός δεν έπαιξε κανέναν ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης.

Σε όλο το πρώτο μέρος οι δύο ομάδες άλλαξαν πολλές φορές στο προβάδισμα κι ενώ οι φιλοξενούμενοι  προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 0-7 στα μέσα της πρώτης περιόδου βρέθηκαν πίσω με 16-11. Σβεντ και Γκιλ ήταν οι πιο ορεξάτοι από τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ενώ ο Μέλι και ο Σλούκας από τους Τούρκους, αποτέλεσαν το αντίπαλο δέος.

Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 38-37, ενώ στην επανάληψη η αμφίρροπη αυτή εικόνα χάθηκε με την είσοδο του Άλι Μουχάμεντ. Ο Αμερικάνος φόρτωσε με 8 πόντους το αντίπαλο καλάθι άλλαξε τον ρυθμό και η Φενέρ με 5 συνεχόμενες βολές ξεκόλλησε. Το 52-52 έγινε 52-57 και από το σημείο αυτό και έπειτα οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν άλλο. Κορυφαίος ο Μέλι με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 4, Σβεντ 19(5), Βιάλτσεφ 3(1), Ζάιτσεφ 8(2), Μάρκοβιτς, Μόνια, Γκιλ 12(2), Τζένκινς 8(1), Τόμας 10.