Άνετα ο ΠΑΟΚ (video)

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 71-60 της Καβάλας στην «Πυλαία» και πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη του στη Basket League.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Σχορτσανίτη που είχε ενοχλήσεις στη μέση, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Καβάλα και έφτασε σε μία εύκολη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον «Δικέφαλο» ήταν ο Βασιλειάδης με 16 πόντους, ενώ έναν λιγότερο πρόσθεσε ο Κώττας. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λέιζερ με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο από πλευράς θεάματος, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το «σταγονόμετρο», ειδικά στην πρώτη περίοδο. Έστω και έτσι, πάντως, ο ΠΑΟΚ ήλεγξε το ρυθμό και κατάφερε να «χτίσει» διαφορά επτά πόντων (13-6) με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα. Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες σκόραραν με μεγαλύτερη συχνότητα, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με διψήφια διαφορά (23-13) και τελικά να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος 28-19.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με μπροστάρη τον Βασιλειάδη ξέφυγε με +13 (32-19), όμως και η Καβάλα είχε τις απαντήσεις και μείωσε στο τρίποντο (36-33). Παρόλα αυτά, ο «Δικέφαλος» δεν πτοήθηκε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (49-41). Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς και ουσιαστικά τα κατάφερε, αφού πάτησε το… γκάζι και προηγήθηκε με 59-41, επτά λεπτά πριν το τέλος. Η Καβάλα αυτή τη φορά δεν είχε απάντηση και η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έφτασε στη νίκη με το τελικό 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-6, 28-19, 49-41, 71-60.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 3, Μαργαρίτης 12 (1), Ντούβνιακ 7 (2), Μάρκοβιτς, Χάτσερ 2, Λιάπης, Βασιλειάδης 16 (4), Κακαρούδης 8 (2), Τσόχλας, Δέδας 8 (2), Κώττας 15, Καμάρας.

Καβάλα (Γιατοζόγλου): Λέιζερ 13 (1), Βαν Ντερ Μαρς 7, Ταπούτος 10 (2), Κοστόβ 11, Γιαννακίδης 8 (2), Σταμπουλής 6, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης, Λίβας 3 (1), Δεμερτζής 2.