«Βασιλικός» κυνισμός στο Άμστερνταμ

Ο Άγιαξ ήταν καλύτερος απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά η βασίλισσα με κυνισμό πήρε αυτό που ήθελε, με τον Μάρκο Ασένσιο να βάζει το νικητήριο γκολ 3 λεπτά πριν το τέλος, για το τελικό 1-2.
0
Γρηγόρης Παπαβασιλείου
13/02/2019 • 23:53
Ρεάλ Μαδρίτης

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τον «Αίαντα»

Ο Άγιαξ ξεκίνησε με το πόδι πατημένο στο γκάζι, χωρίς να επιτρέπει στην Ρεάλ να αλλάξει δεύτερη πάσα. Έφτανε έυκολα στην περιοχή, αλλά είτε ο Κουρτουά, είτε η αστοχία, είτε το VAR,  δεν έφεραν το γκολ.

Στο 9' ο Μαζράουι μπήκε επικίνδυνα από δεξιά, αλλά σούταρε άουτ. Η Ρεάλ απάντησε 5 λεπτά αργότερα με τον Βινίσιους να πλασάρει και τον Ονανά να διώχνει σε κόρνερ.

Ο "Αίαντας" ακούμπησε το 1-0 στο 26' με τον Τάντιτς να σουτάρει με το αριστερό και την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Κουρτουά.
Στο 36' και πάλι ο Κουρτουά είπε όχι στο τετ α τετ με τον Ζιγιάς.

Η φάση που σημάδεψε το πρώτο ημίχρονο έγινε στο 37', όταν ο Γάλλος γκολκίπερ έκανε κακή εκτίμηση σε πρώτο χρόνο, ο Ταλιαφίκο πήρε το ριμπάουντ και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, καθώς στο VAR φάνηκε ότι ο εκτεθειμένος Τάντιτς επηρρέαζε τη φάση.

Ίσχυσε ο άγραφος νόμος

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ χτύπησε πρώτη την πόρτα του γκολ, με τον Μπενζεμά να γυρνάει ωραία στην περιοχή, αλλά τον Ονανά να έχει απάντηση. Στο 52' ο Νέρες έφυγε μόνος του απέναντι στον Κουρτουά, αλλά και πάλι ο Γάλλος ήταν ανίκητος

Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 59' με τον Μπενζεμά. Όλα ξεκίνησαν από τη φανταστική κούρσα του Βινίσιους από τ' αριστερά. Ο Βραζιλιάνος σέρβιρε στον Γάλλο, που πλάσαρε ψηλά για το 0-1.

Το σοκ κράτησε 15 λεπτά για τον Άγιαξ ο οποίος ισοφάρισε με ωραία ομαδική προσπάθεια. ο Ταλιαφίκο έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, πάσαρε στον Νέρες, αυτός γύρισε στην περιοχή και ο Ζιγιάς νίκησε από κοντά τον Κουρτουά για το 1-1.

Η βασίλισσα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Ασένσιο στο 87' της έδωσε τη νίκη με αριστερό πλασέ μετά το τέλειο γύρισμα του Καρβαχάλ από δεξιά. Αυτή ήταν η έβδομη νίκη στη σειρά για την Ρεάλ απέναντι στον Άγιαξ.
Η ήττα πάντως θα μπορούσε να αποφευχθεί για τον Αίαντα, αν ο Κουρτουά δεν έλεγε πάλι όχι στον Ντόλμπεργκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΓΙΑΞ: Ονάνα, Μαζράουι, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταγλιαφίκο, Σένε(73' Ντόλμπεργκ), Φαν ντεν Μπέεκ, Ντε Γιονγκ, Τάντιτς, Νέρες, Ζιγιάς.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ράμος, Ρεγκουιλόν, Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος, Μπέιλ(61' Βάθκεθ), Μπενζεμά(73' Ασένσιο), Βινίσιους(80' Ντίας).
23/02/2019 • 07:20

Δοκιμασίες για θεωρητικά φαβορί σε Τορίνο, Γλασκόβη και Νόριτς

Η Ρόμα. η Γκλάντμπαχ η Λιντς και η Νόριτς φαντάζουν ως τα μεγάλα φαβορί σήμερα σε αναμετρήσεις όπου οι αντίπαλοί τους κάθε άλλο παρά το ρόλο του κομπάρσου θέλουν να παίξουν! Στην διαχερίση της κούρασης πιθανόν να έχουμε ανατροπές δεδομένων σε Τορίνο, Γλασκόβη