Θριαμβευτικό ξεκίνημα η Γαλατά

Εντυπωσιακά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στους ομίλους του Champions League η Γαλατάσαραϊ, καθώς «φιλοδώρησε» με τρία γκολ (3-0) τη Λοκομοτίβ Μόσχας. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι Τούρκοι.
Ορέστης Συντελής
18/09/2018 • 23:49
Γαλατάσαραϊ, πανηγυρική

Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ με το υπέροχο γκολ του Γκάρι Ροντρίγκες (9’) και τα πράγματα έγιναν πολύ πιο εύκολα, αφού «ξεφορτώθηκε» το άγχος της πρεμιέρας.

Έτσι, όσο περνούσε η ώρα έφερε το ματς στα μέτρα της, δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες και λίγο πριν το 70ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα  της με τον Ντερτιγιόκ. Οι Τούρκοι στο 87’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντιαγέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σελτσούν στις καθυστερήσεις, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Γαλατάσαραϊ (Φατίχ Τερίμ/4-3-3): Μουσλέρα – Νεγκατόμο, Αζίζ, Ντονκ, Λίνες – Μπελχαντά, Φερνάντο, Ντιαγέ – Ακμπάμπα, Ντερντιγιόκ (82’ Ονιεκούρου), Ροντρίγκες (90+1’ Σελτσούκ).

Λοκομοτίβ Μόσχας (Γιουρι Σεμίν/4-5-1): Γκιγιέρμε – Ιγκνάτιεφ (69’ Έντερ), Κβερκβέλια, Τσόρλουκα, Ιντόβου – Φερνάντες, Χέβεντες, Ντενίσοφ, Κριχόβιακ, Μίραντσουκ (86’ Αντ. Μίραντσουκ) – Φαρφάν.

Ο ενθουσιασμός φέρνει γκολ στο Euro U21 και στο κύπελλο Νορβηγίας

Ο πρώτος τελικός της ανόδου για την Primera Division έχει ως φαβορί την Λα Κορούνια. Πολύ πιο ανταγωνιστικό το ματς της Κονγκσβίγκερ με την Τρόμσο και ίσως έτσι δούμε την αναμέτρηση της Ουρουγουάης με την Ιαπωνία στο Πόρτο Αλέγκρε