Λέει αντίο η Βίλα, γκολ ο Χολέμπας

Η Άστον Βίλα έχασε και από τη Μπόρνμουθ και ουσιαστικά υποβιβάστηκε στην Τσάμπιονσιπ, σκόραρε ο Χολέμπας στο 1-1 της Γουότφορντ με την Έβερτον.

Οι «βίλανς» υπέστησαν την όγδοη σερί τους ήττα στο πρωτάθλημα και για να αποφύγουν την παρουσία στο δεύτερο τη τάξει αγγλικό πρωτάθλημα μετά από 29 χρόνια, πρέπει να κερδίσουν και τα πέντε τελευταία παιχνίδια τους με μεγάλα σκορ. Αντίθετα, η Μπόρνμουθ με τη σημερινή νίκη στο Βίλα Παρκ, έκανε το σημαντικότερο βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Κοντά στην επιβίωση βρίσκεται και η Γουότφορντ, παρά το 1-1 που παραχώρησε στην Έβερτον, διακόπτοντας σερί τεσσάρων ηττών.

Το ματς κρίθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με τον ΜακΚάρθι, αλλά τον Χοσέ Χολέμπας να ισοφαρίζει δευτερόλεπτα αργότερα, με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από κόρνερ.

Αντίθετα, άλλο ένα βήμα προς τον υποβιβασμό έκανε η Νιούκαστλ, που γνώρισε την ήττα με 3-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον, η οποία έμεινε στο κυνήγι της Ευρώπης. Στο 55′ το σκορ ήταν ήδη 0-3 εις βάρος της ομάδας του Ράφα Μπενίτεθ, που απλά μείωσε με τον Τάουνσεντ.

Στην Ουαλία, η Σουόνσι κέρδισε για πρώτη φορά την Τσέλσι σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ, με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων να βάζει τέλος σε αήττητο σερί 14 αγώνων για τους Λονδρέζους υπό τον Χούς Χίντινκ. Το ματς κρίθηκε στο 25ο λεπτό με βολέ του Σίγκουρντσον.

Τέλος, η Κρίσταλ Πάλας πέτυχε την πρώτη της νίκη στο 2016 με 1-0 επί της Νόριτς και πήρε βαθιά ανάσα στη μάχη της παραμονής, αφήνοντας τα «καναρίνια» τέσσερις μόλις πόντους μπροστά από την 18η Σάντερλαντ, αλλά με δύο παιχνίδια περισσότερα…