Ζωντανή η Γάνδη

Η Γάνδη δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη επί της Γκενκ με 2-1 και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης θέσης.

Οι γηπεδούχοι γνώριζαν πως με νίκη θα έπιαναν την Άντερλεχτ στη δεύτερη θέση του ομίλου αλλά είχαν απέναντί τους μία αξιόμαχη Γάνδη, η οποία τους έβαλε δύσκολα.

Το σκορ άνοιξε στο 16ο λεπτό ο Μπέιλι αλλά η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ αφού επτά λεπτά αργότγερα ο Ντεπουάτρ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις ο Νέτο κατάφερε να σκοράρει με πέναλτι και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Με αυτή τη νίκη η Γάνδη έφτασε τους 38 βαθμούς, όσους και η δεύτερη Άντερλεχτ και τρεις πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Κλαμπ Μπριζ.