Στους "16" η Μαρσέιγ με "διπλό" στη Ρωσία

23/11/2010 • 21:30

Η Μαρσέιγ πέρασε νικηφόρα (3-0) από τη Ρωσία και σφράγισε το εισιτήριο για τους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων. Με την ήττα αυτή η Σπάρτακ Μόσχας έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στο τελευταίο παιχνίδι και πλέον θα αρκεστεί στο Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Βαλμπουενά με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας, ανοίγοντας το σκορ νωρίς για τη Μαρσέιγ (18'). Η Σπαρτάκ πίεζε για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και άγγιξε το 1-1 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από σέντρα του Μακέεφ, ο Μανταντά βρήκε την μπάλα τόσο, όσο χρειαζόταν για να της αλλάξει πορεία και να την στείλει πίσω από τον Ουέλινγκτον, ο οποίος βρισκόταν μπροστά στο κενό τέρμα.

Οσο η Σπάρτακ έβγαινε στην επίθεση, τόσο άφηνε ανοικτούς διαδρόμους προς την περιοχή της. Αυτούς εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι στο 54', με τον Ρεμί να στέκεται και λίγο τυχερός, καθώς η πρώτη του προσπάθεια που κόντραρε σε αμυντικό τον έβγαλε και σε θέση βολής απέναντι στον Ντίκαν Ο άσος της Μαρσέιγ δεν έχασε την ευκαιρία και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δύο δοκάρια και στα δίχτυα, γράφοντας με αυτό τον τρόπο το 0-2.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Ρώσους, ήρθε και λίγα λεπτά αργότερα η αποβολή του Ουέλινγκτον, ο οποίος έσπρωξε τον Μανταντά ,και γι αυτή του την ενέργεια αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Πλέον, με παίκτη περισσότερο η Μαρσέιγ όχι μόνο δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το προβάδισμα, αλλά το διεύρυνε κιόλας με σουτ του Μπραντάο στο 68'. Ο ίδιος παίκτης στο 74' προσπάθησε για το 4-0, όμως αυτή τη φορά ο Ντίκαν κατάφερε να σταματήσει τον Βραζιλιάνο.

Διαιτητής: Βόλφγκανγκ Στάρκ (Γερμανία)

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ (Βαλερί Κάρπιν): Ντίκαν, Στράνζλ, Παρέχα, Σούχι, Μακέεφ, ΜακΓκίντι, Ιμπσον (75' Ανανίτζε), Σεσούκοφ (74' Ντίρτσιτς), Αρί, Κομπάροφ, Γουέλιγκτον.
ΜΑΡΣΕΙΓ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Ντιαβαρά, Μπια, Χάιντσε , Σισέ, Λούτσο Γκονζάλες (74' Αμπιέρ), Αϊγού, Βαλμπουενά (69' Σεϊρού), Ρεμί (82' Καμπόρε), Μπραντάο.

Amiens - Olympic De Marseile

Κυριακή 25 Νοεμβρίου, 22:00

Live
16/11/2018 • 08:00

Δυνατά παιχνίδια σε Ρόττερνταμ και Λας Πάλμας

Η Ολλανδία υποδέχεται τη Γαλλία στο Ρότερνταμ. Το κίνητρο είναι για τους "Οράνιε" όμως οι πρωταθλητές κόσμου δεν πρόκειται να παίξουν αδιάφορα. Αμφίρροπες αναμετρήσεις περιμένουμε στο Λουβεν και το Λας Πάλμας

14/11/2018 • 10:51