Η Άρσεναλ «βάρεσε κανόνι» στην Μπράγκα

23/11/2010 • 22:51

Ο Ματέους τρύπησε δυο φορές (2-0) στο 83΄ και στο 93΄ την άμυνα της Άρσεναλ και έδωσε ελπίδες πρόκρισης στην Μπράγκα. Με τα γκολ που σημείωσε ο Βραζιλιάνος στην αντεπίθεση η πορτογαλική ομάδα πήρε εκδίκηση για την βαριά ήττα 6-0 στο Λονδίνο. Τα κανόνια της Άρσεναλ, που βροντούσαν μέχρι σήμερα, σίγησαν στο «Μουνισιπάλ» και πλέον ο Αρσέν Βενγκέρ κάθεται σε «αναμμένα κάρβουνα»

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Με εξαίρεση το διάστημα 30΄- 40΄ το α΄ ημίχρονο κύλησε δίχως φάσεις μπροστά στις εστίες των Φελίπε και Φαμπιάνσκι. Ο πρώτος χρειάστηκε να επέμβει δυο φορές, στο 31΄ σε φάουλ του Φάμπρεγκας και στο 35΄ σε μπάσιμο του Γουόλκοτ ενώ ο Πολωνός καθόλου. Στη μοναδική φορά (36΄) που απείλησαν οι γηπεδούχοι, ο Λίμα στο 36' έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ.

Η Άρσεναλ διατήρησε την υπεροχή και στο β΄ ημίχρονο αλλά η Μπράγκα ήταν εκείνη που έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία  στο 60΄ όταν ο Αγκουίαρ σούταρε ελάχιστα άουτ. Ο Βενγκέρ είδε στο  67΄ τον αρχηγό του, Φάμπρεγκας ν αποχωρεί τραυματίας. Ο Γάλλος προπονητής στο τελευταίο 15λεπτο έριξε στον αγώνα και τους Σαμάκ, Βέλα, που δεν έδωσαν κάτι παραπάνω. Οι Άγγλοι τέλειωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω τραυματισμού του Έμπουε.

Ο διαιτητής Κάσαϊ  αρνήθηκε ένα πέναλτι στον Βέλα και έδειξε κίτρινη κάρτα στους Αγκουίαρ, Γκαρσία, Εμπουε, Ντενίλσον, Τζούρου, Βέλα, Ροσίτσκι.

23/09/2018 • 08:08