«Ζωντανή» με ανατροπή η Λίβερπουλ! (video)

Η Λίβερπουλ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Μπέρνλι αλλά με Φιρμίνο και Μανέ κέρδισε 4-2 και μείωσε ξανά στον πόντο την διαφορά στην κορυφή από την Σίτι.

Η Λίβερπουλ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Μπέρνλι αλλά με σκόρερ Φιρμίνο και Μανέ κέρδισε 4-2 και μείωσε ξανά στον πόντο την διαφορά στην κορυφή από την Σίτι.

Οι «ρεντς», έμειναν για 36ο σερί εντός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος αήττητοι, τιμωρώντας και το παραμικρό λάθος της ομάδας του Σον Ντάις, που βρίσκεται μόλις δύο πόντους από την επικίνδυνη ζώνη.

To ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους «ρεντς», καθώς μόλις στο έκτο λεπτό ο Άσλι Γουέστγουντ εκτέλεσε κόρνερ, στέλνοντας απ’ ευθείας τη μπάλα στα δίχτυα του Άλισον, με τους γηπεδούχους όμως να διαμαρτύτονται έντονα για κράτημα του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα στη μικρή περιοχή από τον Ταρκόφσκι.

Στο 19′ όμως, ο Σαλάχ μπήκε από δεξιά και γύρισε παράλληλα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε από Χίτον και Ταρκόφσκι και ο Φιρμίνο από κοντά έγραψε το 1-1.

Άλλο ένα αμυντικό λάθος των φιλοξενούμενων έφερε το 2-1 στο 29′, καθώς μετά από πίεση του Λαλάνα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μανέ που σκόραρε με πλασέ για έκτο σερί εντός έδρας παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, διεύρυνε το προβάδισμα στο 67′, όταν ο Χίτον με βολέ έκανε λάθος, ο Σαλάχ δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση αλλά ο Φιρμίνο στην επαναφορά έκανε το 3-1 σε κενή εστία.

Η Μπέρνλι δεν τα παράτησε και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε σε 3-2 με κοντινό σουτ του Γκούντμουντσον, όμως στο 90+4′ ο Μανέ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην κόντρα μετά από πάσα του Στάριτζ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.