Σλάβια Πράγας και Κλαμπ Μπριζ στο Τσάμπιονς Λιγκ (video)

Η Σλάβια Πράγας που νίκησε την Κλουζ με 1-0 και η Κλαμπ Μπριζ που επικράτησε της ΛΑΣΚ Λίντσερ με 2-1, πήραν την πρόκριση για τους Ομίλους του Champions League.
Τάσος Μπαϊρακτάρης
29/08/2019 • 00:04
Νίκη για την Σλάβια

Στην «Έντεν Αρίνα» της Πράγας η Σλάβια νίκησε την Κλουζ με το ίδιο σκορ που την είχε νικήσει και στην Ρουμανία, 1-0 και πέρασε στους χρυσοφόρους Ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Μπορίλ στο 66ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Στάντσιου νικώντας με ωραίο πλασέ τον Μουρεσάν.

Με δύο νίκες και η Μπριζ

Στο «Γιανμπρέιλντεινστάντιον» τις νίκες της ντούμπλαρε και η Κλαμπ Μπριζ κόντρα στην ΛΑΣΚ Λίντσερ επικρατώντας με 2-1. Στο πρώτο αγώνα στην Αυστρία είχε νικήσει με 1-0.

Οι Βέλγοι προηγήθηκαν στο 70ο λεπτό με γκολ του Βανάκεν μετά από πάσα του Βόμερ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν ν’ απαντήσουν στο 74’ με πέναλτι που κέρδισε ο Πρέφντλ από τον Ριτς και εκτέλεσε εύστοχα ο Κλάους.

Στο 81’ οι Αυστριακοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Τράουνερ.

Οι Βέλγοι σφράγισαν τη νίκη-πρόκριση στο 89’ όταν μετά από πάσα του Ταού ο Μπεναβεντούρα σημείωσε το 2-1.

21/10/2019 • 12:05