Νίκησε, αλλά η πρόκριση έμεινε ανοιχτή (video)

Ο ΠΑΟΚ μέχρι το 80ο λεπτό κρατούσε την πρόκριση στα χέρια του, με τα φοβερά γκολ των Κάνιας και Πρίγιοβιτς, αλλά μια ασυνεννοησία στην άμυνα του δικεφάλου έφερε το τελικό 2-1 που αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβανς.
0
Γρηγόρης Παπαβασιλείου
24/07/2018 • 22:36
ΠΑΟΚ, πανηγυρική

Ο Λουτσέσκου ξεκίνησε με το κλασικό του 4-3-2-1, και τους Λημνιό, Ζαμπά στα δύο άκρα. Από την άλλη πλευρά οι Ελβετοί έπαιζαν με 3-4-3 και σαφή σκοπό να προσέξουν αμυντικά, παρά να απειλήσουν στην επίθεση. Μετά το 20λεπτο ο δικέφαλος άρχισε να πατάει καλύτερα και με δημιουργούς κυρίως τους Βιεϊρίνια και Μάτος, απείλησε τον γκολκίπερ της Βασιλείας, Όμλιν.

ΚΑΝΙΑΣ ΚΑΙ…ΓΚΟΛ

Ο Βαρέλα κυριάρχησε στον αέρα, αλλά δεν κατάφερε να δώσει λύση στον ΠΑΟΚ. Αντίθετα τη λύση έδωσε ένας ποδοσφαιριστής που σκοράρει σπάνια και μάλιστα με το αριστερό. Ο Κάνιας με απίστευτο βολέ έκανε το 1-0 στο 32’ και έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Από τη στιγμή μάλιστα που ο Αγιέτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έχασε το τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, η ομάδα του Λουτσέσκου πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια.

loading the player....

ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΡΥΘΜΟ ΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος χωρίς αλλαγές και παρά το γεγονός πως η Βασιλεία έγινε πιο επιθετική με την είσοδο του Καλουλού, ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία με το απ΄ευθείας πλασέ του Λημνιού, που σταμάτησε ο Όμλιν. Ο Ελβετός γκολκίπερ είχε απαντήσεις σε όλα τα θέματα που έβαζε ο ΠΑΟΚ, είτε με τον Ζαμπά, είτε με τον Μαουρίσιο και τον Λημνιό. Ο Πρίγιοβιτς όμως κατάφερε να το νικήσει για δεύτερη φορά στο 80. Έκλεψε την μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή, άνοιξε το γήπεδο για τον Λημνιό, αυτός το βρήκε ξανά και ο Σέρβος με καταπληκτικό γυριστό έκανε το 2-0.

ΣΤΙΓΜΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΚΑΙ 2-1

Η εικόνα και το μομέντουμ έλεγε ΠΑΟΚ, αλλά στο ποδόσφαιρο τίποτα δεν είναι δεδομένο και αυτό αποδείχθηκε αμέσως μετά. Η λάθος εκτίμηση της άμυνας της ελληνικής ομάδας, έφερε μόνο του στο δεύτερο δοκάρι τον Αγιέτι και στη μοναδική τελική των Ελβετών που βρήκε εστία, έγινε το τελικό 2-1, που αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς.

ΠΑΟΚ (4-3-2-1): ΠΑΣΧΑΛΑΚΗΣ, ΒΙΕΪΡΙΝΙΑ, ΒΑΡΕΛΑ, ΚΡΕΣΠΟ, ΜΑΤΟΣ, ΚΑΝΙΑΣ, ΜΑΟΥΡΙΣΙΟ, ΛΗΜΝΙΟΣ (90’ ΣΑΚΧΟΦ), ΖΑΜΠΑ(72’ ΕΛ ΚΑΝΤΟΥΡΙ), ΠΕΛΚΑΣ, ΠΡΙΓΙΟΒΙΤΣ(83’ ΟΥΑΡΝΤΑ)

ΒΑΣΙΛΕΙΑ (3-4-3): ΟΜΛΙΝ, ΦΡΑΪ, ΖΟΥΦΙ, ΣΤΟΚΕΡ, ΡΙΒΕΡΟΣ, ΣΟΥΤΣΙ, ΟΜΠΕΡΛΙΝ(62’ ΚΑΛΟΥΛΟΥ),ΝΤΙΕ, ΑΓΙΕΤΙ(90’ ΜΠΟΥΑ), ΜΠΑΛΑΝΤΑ, ΠΕΤΡΕΤΑ(44’ ΚΑΪΖΕΡ)
23/09/2018 • 08:08