Προβάδισμα για Βαλένθια

Νίκη που της επιτρέπει να αισιοδοξεί για την πρόκρισή της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε κόντρα στη Μονακό η Βαλένθια, που επιβλήθηκε 3-1 στο «Μεστάγια». Νίκες για Σαχτάρ, Σέλτικ, Ντ. Ζάγκρεμπ.
19/08/2015 • 23:42

Η ομάδα του Εσπίριτο (πρώην βοηθού του Ζεσουάλντο Περέιρα στον Παναθηναϊκό) πήρε πολύ νωρίς το προβάδισμα με τον Ροντρίγκο (4’) για το 1-0 ωστόσο οι Γάλλοι απάντησαν με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και τον Πάσαλιτς (49’) για το 1-1.

Η χαρά των παικτών του Ζαρντίμ δεν κράτησε παρά δέκα λεπτά αφού ο Παρέχο διαμόρφωσε στο 59’ το 2-1 για να έρθει ο Φεγκουλί στο 86’ και να δώσει σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του Λεβάντε, που πάει στο Πριγκηπάτο με το 3-1 στις αποσκευές της.

Νίκη με 3-2 κόντρα στη Μάλμε πήρε η Σέλτικ στη Γλασκώβη, μπαίνοντας εκρηκτικά στο ματς, με γκολ των Γκρίφιθς (3’) και Μπίτον (10’). Οι Σουηδοί απάντησαν με τον Μπέργκετ στο 52’ (2-1) αλλά ο Γκρίφιθς στο 62’ έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στους «Καθολικούς». Παρόλα αυτά η Μάλμε κατάφερε να μειώσει στο 90’+5’ και πάλι με τον Μπέργκετ σε 3-2 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στη ρεβάνς.

Με τον Θανάση Πέτσο να αγωνίζεται βασικός σε όλο το ματς, η Ραπίντ δεν τα κατάφερε στη Βιέννη κόντρα στη Σαχτάρ, αφού οι Ουκρανοί έφυγαν με το 0-1, χάρη σε τέρμα του Μάρλος στο 44’.

Φοβερό φινάλε στην Ελβετία, ανάμεσα σε Βασιλεία και Μακαμπί Τελ Αβίβ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ζέχαβι στο 31’ αλλά ο Ντελγκάδο έφερε το παιχνίδι στα ίσια από τη λευκή βούλα στο 39’ (1-1). Οι Ελβετοί έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη όταν ο Εμπολό στο 88’ έγραψε το 2-1 ωστόσο οι Ισραηλινοί ήταν αυτοί που γέλασαν τελευταίοι, αφού και πάλι με δράστη τον Ζέχαβι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, έφυγαν από το «Σεντ Γιάκομπς» με το 2-2.

Τέλος, παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο Ελμπασάν, η Ντινάμο Ζάγκρεμπ βρήκε τον τρόπο και έφυγε νικήτρια με 2-1 απέναντι στη Σκεντέρμπεου. Οι Αλβανοί μπήκαν μπροστά στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σκέμπι (37’), αλλά η κροατική απάντηση ήρθε δια ποδός Σουντάνι αρχικά (66’, 1-1) και Πίβαριτς στο φινάλε (90’+3’, 1-2).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Βασιλεία – Μακαμπί Τελ Αβίβ 2-2
(Ντελγάδο 39’ πεν, Εμπολό 88’ – Ζέχαβι 31’, 90’+6’)

Σέλτικ – Μάλμε 3-2
(Γκρίφιθς 3’, 62’, Μπίτον 10’ – Μπέργκετ 52’, 90’+5’)

Ραπίντ Βιέννης – Σαχτάρ 0-1
(Μάρλος 44’)

Σκεντέρμπεου – Ντινάμο Ζάγκρεμπ 1-2
(Σκέμπι 37’ – Σουντάνι 66’, Πίβαριτς 90’+3’)

Βαλένθια – Μονακό 3-1
(Ροντρίγκο 4’, Παρέχο 59’, Φεγκουλί 86’ – Πάσαλιτς 49’)

16/11/2018 • 08:00

Δυνατά παιχνίδια σε Ρόττερνταμ και Λας Πάλμας

Η Ολλανδία υποδέχεται τη Γαλλία στο Ρότερνταμ. Το κίνητρο είναι για τους "Οράνιε" όμως οι πρωταθλητές κόσμου δεν πρόκειται να παίξουν αδιάφορα. Αμφίρροπες αναμετρήσεις περιμένουμε στο Λουβεν και το Λας Πάλμας

14/11/2018 • 10:51