Χαμένη ευκαιρία στην Τσεχία για την Εθνική Κ19

26/03/2019 • 19:07
Ο τεχνικός της Εθνικής Νέων, Γιάννης Γκούμας
Την ήττα με σκορ 3-1 γνώρισε εκτός έδρας από την Τσεχία η Εθνική Ελλάδας Κ19,  με τους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Γκούμα, να χάνουν την ευκαιρία για πρόκριση στο Euro.

Η ελληνική ομάδα, στην οποία θα αρκούσε μία ισοπαλία για να πάρει την προνομιούχο πρώτη θέση του ομίλου (από τη στιγμή που η οικοδέσποινα Αγγλία ήρθε ισόπαλη την ίδια ώρα με τη Δανία 2-2), προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με τον Εμμανουηλίδη, όμως οι Τσέχοι «γύρισαν» το ματς με τα γκολ των Ζλατοχλάβεκ (27΄), Χεζούτσκι (60΄) και Χαϊντενράιχ (90+5΄ με πέναλτι) και πήραν την πρόκριση.

Η Ελλάδα στάθηκε και άτυχη πέραν των άλλων, καθώς έκανε δύο αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο ημίχρονο (αποχώρησαν τραυματίες ο Νικοπολίδης και ο Μελιόπουλος), ενώ είχε και δοκάρι στο 77΄ με τον Τσαούση. Η Τσεχία, από την πλευρά της, έχασε πέναλτι στο 87΄ με τον Κεπλ.

Ο Γιάννης Γκούμας παρέταξε την εξής σύνθεση: Νικοπολίδης (31΄ Μανδάς), Αντζουλάς (69΄ Μιχαηλίδης), Διαμαντής, Τσιγγάρας, Τσαούσης, Μελιόπουλος (39΄ Νεοφυτίδης), Γαϊτανίδης (69΄ Γκαργκαλατζίδης), Μπότος, Λύρατζης, Εμμανουηλίδης, Σέχου

Φόρμα και πάθος ορίζουν τα ντέρμπι σε Λιόν, Αϊντχόφεν, Λονδίνο και ΟΑΚΑ

Το ντέρμπι του Ολλανδικού πρωταθλήματος είναι λογικό να κριθεί στην αποτελεσματικότητα ανάμεσα σε δύο φορμαρισμένες ομάδες. Εν μέσω ειδικών συνθηκών το ντέρμπι των "αιωνίων", πιο παραγωγικά τα ματς σε Λονδίνο και Λιον