Η Ευρώπη της κοστίζει

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στην Πριμέρα Ντιβισιόν γνώρισε η Μπιλμπάο, που έχασε με 2-1 από την Ατλέτικο στη Μαδρίτη.

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στην Πριμέρα Ντιβισιόν γνώρισε η Μπιλμπάο, που έχασε με 2-1 από την Ατλέτικο στη Μαδρίτη. Οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις έχουν κουράσει την Αθλέτικ, η οποία κινδυνεύει να χάσει το… τρένο για το Europa League της επόμενης περιόδου.

Ο Φαλκάο στο 50′ και το 72′ πέτυχε τα γκολ των “ροχιμπλάνκος”, που από την πλευρά τους παρέμειναν “ζωντανοί” στη διεκδίκηση μιας προνομιούχου θέσης, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μαρτίνεθ. Αντίθετα, στα άλλα τρία ματς της 28ης αγωνιστικής οι φιλοξενούμενοι… πανηγύρισαν.

Η Βαλένθια γνώρισε ήττα-σοκ με 2-1 από την ουραγό Σαραγόσα στο “Μεστάγια”, η Μαγιόρκα πέρασε νικηφόρα με 3-2 από τη Χιχόν, ενώ η Λεβάντε μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από την τρίτη θέση με το εντυπωσιακό 3-1 επί της Σοσιεδάδ στο “Ανοέτα”.