Η Ισπανία έστειλε την Ουκρανία στα μπαράζ

12/10/2015 • 23:55
Η Ισπανία πέρασε με 1-0 από την Ουκρανία για τον τρίτο όμιλο και έστειλε την ομάδα του Φομένκο στα μπαράζ ως τρίτη. Προκρίθηκε η Σλοβακία, γκολ ο Μακ.

Ένα γκολ του Μάριο στο 22’ έπειτα από ασίστ του Αλκάνταρα, έκρινε το παιχνίδι με το 0-1 να μην αλλάζει μέχρι το τέλος, με την Ισπανία μάλιστα να χάνει και πέναλτι στο 25’ με τον Φάμπρεγκας.

Η Σλοβακία παρότι καρδιοχτύπησε, εν τέλει πέρασε με 4-2 από το Λουξεμβούργο και τερμάτισε δεύτερη στο γκρουπ. Χάμσικ (24’), Νέμετς (29’) και ο Ρόμπερτ Μακ του ΠΑΟΚ (30’) έκαναν μέσα σε έξι λεπτά το 0-3, με τον Βλάντιμιρ Βάις μάλιστα (πρώην του Ολυμπιακού) να μοιράζει και τις τρεις ασίστ. Παρόλα αυτά οι Λουξεμβούργιοι με τέρματα των Μουτς (61’) και Γκέρσον (65’ πεν) μείωσαν σε 2-3 καθιστώντας τη νίκη των Σλοβάκων αμφίβολη. Τα πάντα τελείωσαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Χάμσικ να γράφει το τελικό 2-4.

Στο τρίτο και αδιάφορο παιχνίδι του ομίλου, Λευκορωσία και Σκόπια έμειναν στο 0-0.