“Ταύρος” ο Tζάτζα… κάρφωσε την Κιέβο! (video)

Ο Σιμόνε Τζάτζα σκόραρε στο 88' και χάρισε το τρίποντο στην Τορίνο στο "σπίτι" της Κιέβο!

Ο Σιμόνε Τζάτζα χρειάστηκε μισή ώρα απέναντι στην Κιέβο για να πετύχει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Τορίνο και να “υπογράψει” τη μεταξύ τους αναμέτρηση και την εκτός έδρας νίκη των “ταύρων” με 1-0. Ο Ιταλός επιθετικός (πρώην της Βαλένθια) μπήκε στο ματς στο 58′ στη θέση του Σιμόνε Έντερα, ήταν ιδιαιτέρως δραστήριος, έχασε ευκαιρίες, αλλά τελικά κατάφερε με μπόλικη επιμονή να σκοράρει.

Η Κιέβο μπήκε ορεξάτη στο παιχνίδι και έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τον Λερίς και τον Ριγκόνι, όμως το γκολ δεν ήρθε και η Τορίνο κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και πήρε την ψυχολογία του ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μόνολογος για την Τορίνο, που έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά τελικά η λύτρωση ήρθε με τον Ζάζα. Ο Ιάγκο Φαλκέ της Τορίνο επέστρεψε απ’ τον τραυματισμό του και μπήκε στο παιχνίδι στο 80ο λεπτό, παίζοντας σημαντικό ρόλο για τη νίκη της Τορίνο.

Η Κιέβο έμεινε με -1 πόντο στη βαθμολογία (τιμωρημένη λόγω οικονομικών ατασθαλιών), ενώ η Τορίνο έφτασε τους εννέα!