«Καθάρισε» τη Γαλλία και βλέπει… Final-4 η Ολλανδία

Μεγάλη νίκη με σκορ 2-0 επί της Γαλλίας πέτυχε η Ολλανδία και πλέον έχει την κατάσταση στα χέρια της όσον αφορά την πρωτιά του ομίλου.

Οι «οράνιε» έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και με ένα γκολ στο φινάλε του κάθε ημιχρόνου, κατάφεραν να «λυγίσουν» τη Γαλλία. Το σκορ άνοιξε στο 44’ ο Βαϊνάλντουμ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ντεπάι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι «κλείδωσε» τη νίκη.

Πλέον, η Ολλανδία στην τελευταία αγωνιστική χρειάζεται νίκη επί της αδιάφορης Γερμανίας, προκειμένου να «τσεκάρει» το εισιτήριο για το Final-4 της πρώτης κατηγορίας.