Απούσα στην άμυνα, «βουνό» η πρόκριση (video)

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων κόντρα στη Νίμπουρκ και γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ με σκορ 98-88.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα παρουσίασε μεγάλα κενά στην άμυνά της με αποτέλεσμα οι Τσέχοι να επιβάλλουν το ρυθμό τους από το πρώτο δεκάλεπτο και να βάλουν τις βάσεις για μία εκτός έδρας νίκη.

Η Ένωση ουσιαστικά «ξύπνησε» στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και αποφάσισε τότε να παίξει άμυνα μειώνοντας τη διαφορά στο τελικό σκορ για να μπορέσει να διεκδικήσει στον επαναληπτικό την πρόκριση, στην Τσεχία.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Ρέι και Ντέιβις με τον πρώτο να σκοράρει 30 πόντους και το δεύτερο 20 συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας τους.

Αντίθετα, για την ΑΕΚ την παρτίδα προσπάθησε να σώσει ο Χάρις που πέτυχε 25 πόντους ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Τζέιμς με 15 αλλά δεν μπόρεσαν οι δυο τους να σώσουν την ομάδα τους από την ήττα.