Περίπατος στο ντέρμπι για τη Βέροια

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το υποτιθέμενο ντέρμπι της Football League, η Βέροια. Η πρωτοπόρος της δεύτερης κατηγορίας συνέτριψε τον τέταρτο στη βαθμολογία Πλατανιά με 5-0 και έκανε ένα ακόμα βήμα για την επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία.

Μόλις στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού η Βέροια άνοιξε το σκορ με το γκολ του Βεργώνη, ύστερα από στημένη φάση.
Στο 20′ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με πανομοιότυπο τρόπο. Ο Αλέξης Βεργώνης με κοντινή προβολή μετά από φάουλ του Μπργαν “έγραψε” το 2-0.
Στο 25′ η Βέροια είχε δοκάρι σε σουτ του Ολαϊτάν για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 2-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε, με την Βέροια να έχει την υπεροχή και να φτάνει σε θριαμβευτική νίκη σκοράροντας άλλες τρεις φορές. Στο 52′ με σουτ του Κάντι, στο 62′ με τον Ολαϊτάν και στο 65ο λεπτό με το γκολ του Καλτσά.
Με τη νίκη αυτή η Βέροια έφτασε τους 59 βαθμούς και παραμένει επικεφαλής του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητής: Α. Βαλιώτης (Λάρισας)
Βοηθοί: Τσακνάκης, Νατσούλας (Λάρισας)

Βέροια (Δ. Καλαϊτζίδης): Καντιμοίρης, Καλί, Σαμαράς, Μπαργκάν, Λανγκλέ, Ολαϊτάν, Κάντι, Καλογέρης, Βεργώνης, Αμαραντίδης, Γεωριάδης.

Πλατανιάς (Γ. Χατζηνικολάου): Λαζαρίδης, Τζανής, Ραπτάκης, Παληγεώργος, Κουρτεσιώτης, Μαραγκός, Δέντσας, Γκονζάλες, Μαρτσάκης, Ναζλίδης