«Καθάρισε» σε ένα δεκάλεπτο ο Κολοσσός (video)

Χάρη σε ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση, ο Κολοσσός Ρόδου επιβλήθηκε 85-72 της Καβάλας για τη 10η αγωνιστική της Basket League.

Οι Νησιώτες ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τη διαφορά να κυμαίνεται στους πέντε πόντους (25-30), ωστόσο η Καβάλα δεν ήταν διατεθειμένη να πετάξει… λευκή πετσέτα.

Ξεκίνησε την… αντεπίθεση της στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου και αφού «ψαλίδισε» τη διαφορά, προσπέρασε (34-33) και ξέφυγε ακόμη και με +7 (47-40). Εκεί ήρθε η αντίδραση των φιλοξενούμενων.

Ο Κολοσσός γύρισε την άμυνα του σε ζώνη «βραχυκυκλώνοντας» επιθετικά τους γηπεδούχους και με «βομβαρδισμό» πίσω από τη γραμμή των 6,75 μ. , απάντησε με σερί 24-0 (!) και μετέτρεψε το 47-40 σε 47-64, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στον εναπομείναντα χρόνο η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 19 πόντους (59-78)  με την ομάδα της Ρόδου να φτάνει στη νίκη με το τελικό 85-72.

Πρώτος σκόρερ για τον Κολοσσό ήταν ο Ρέλεφορντ με 23 πόντους (5/8 τρίποντα), ενώ από 14 πρόσθεσαν Αχονεν και Λαρεντζάκης. Από την Καβάλα ο Κοστόβ τελείωσε το ματς με 23 πόντους και ο Ταπούτος με 16.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 39-40, 47-61, 72-85.

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 11, Κεμπ 5, Βαν Ντερ Μαρς 7, Κοστόφ 23 (5), Ρόμπινσον 7 (1), Ταπούτος 16 (1), Καλαϊτζίδης 2, Γιαννακίδης, Δεμερτζής, Τζόουνς 1.

Κολοσσός  Ρόδου(Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 14 92), Λίντεν, Ρέλεφορντ 23 (5), ΜακΓκι 8, Λιούις 13 (3), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 8, Γεωργαλλής 3 (1), Άχονεν 14 (4), Σαλούστρος 2.