Ντέρμπι στην Αμαλιάδα με νικήτρια την ΑΕΚ

Σε ένα δραματικό ματς, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Κόροιβου Αμαλιάδας με 77-75.

Ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο στην Αμαλιάδα με Κόροιβο και ΑΕΚ να βαδίζουν χέρι-χέρι και τον Σάκοτα να βγαίνει μπροστά για την Ένωση και να γίνεται νωρίς διψήφιος με 11 πόντους (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο).

Ντέκοσεϊ και Χάινς με 9 και 8 πόντους αντίστοιχα κρατούσαν για τους γηπεδούχους το προβάδισμα στο ημίχρονο που έκλεισε με 34-31 με την ΑΕΚ να πληρώνει στο ξεκίνημα τα 10 λάθη της σε αντίθεση με τον Κόροιβο που είχε μόλις 3.

Καλύτερη η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, την  σκυτάλη από τον Σάκοτα πήραν Χάρις και Γκρίν. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 31 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά και στην 3η πέτυχαν 29 κάνοντας καταπληκτικό δεκάλεπτο (24-29).

Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες μπήκαν με την ΑΕΚ να προηγείται με 2 πόντους (58-60). Ντέρμπι στο φινάλε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΑΕΚ να φεύγει τελικά  με το διπλό (75-77) πετυχαίνοντας την 12η νίκη της όσες έχει και το Λαύριο. Για την ΑΕΚ Σάκοτα και Χάρις πέτυχαν από 18 πόντους, ακολούθησε ο Γκριν που σημείωσε 17. Για τον Κόροιβο Ο Χάινς είχε 14 πόντους, ενώ από 13 πέτυχαν οι Πόλσεϊ και Κάρσον.