Δεν χάνει ο Ολυμπιακός, 3-1 και την ΑΕΚ

Έχασε μόλις το δεύτερο του σετ στο πρωτάθλημα αλλά και πάλι έφυγε αήττητος από το γήπεδο. Ο Ολυμπιακός έκανε το «10 στα 10» στο πρωτάθλημα κερδίζοντας και την ΑΕΚ στην έδρα της με 3-1 σετ (25-17, 25-9, 21-25, 25-22).

Έχασε μόλις το δεύτερο του σετ στο πρωτάθλημα αλλά και πάλι έφυγε αήττητος από το γήπεδο. Ο Ολυμπιακός έκανε το «10 στα 10» στο πρωτάθλημα κερδίζοντας και την ΑΕΚ στην έδρα της με 3-1 σετ (25-17, 25-9, 21-25, 25-22). Με την Κωνσταντίνου στο βασικό σχήμα (η Μαλασάι προφυλάχτηκε) στα δυο πρώτα σετ οι ερυθρόλευκες δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες. Χτίζοντας από νωρίς διαφορές και εκμεταλλευόμενες τα λάθη της ΑΕΚ κατέκτησαν το πρώτο με  με 17-25 αλλά και το 0-2 σετ με 9-25 μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στην Ένωση. Ωστόσο, η εικόνα άλλαξε στο τρίτο σετ με τον προπονητής της ΑΕΚ, Μανώλη Ρουμελιώτη να «αφυπνίζει» τις παίκτριές του και να ανακατεύει την τράπουλα.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά και 16-11 έχοντας λύσεις στην επίθεση από τις Λαμπρινίδου και Κωνσταντινίδου για το 1-2 σετ με 25-21. Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, διαφορά που διατήρησε μέχρι και το δεύτερο (10-16). Η ΑΕΚ που συνέχιζε να αναζητά το καλύτερο δυνατό σχήμα (είχε περάσει η Σπανού και η Κουνάδη) με ένα 4-0 έφτασε στο 14-16 αλλά και στην ισοφάριση σε 20-20. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» με δυο διαδοχικούς πόντους (22-20) πιο έμπειρες και εκμεταλλευόμενες την αδράνεια των γηπεδούχων πήραν το σετ 22-25 και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

«Στο πρώτο σετ θα μπορούσαμε να ήμασταν καλύτεροι παίξαμε καλά σε μπλοκ και άμυνα αλλά δεν είχαμε τελειώματα. Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός είχε καθολική επικράτηση. Στη συνέχεια αντιδράσαμε. Κοντράραμε τον Ολυμπιακό και φτάσανε να διεκδικούμε την ισοφάριση. Παλεύουμε. Ο Ολυμπιακός είναι δυνατή ομάδα όπως το έδειξε. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθειά μας» είπε ο Μανώλης Ρουμελιώτης για την ΑΕΚ ενώ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς τόνισε: «Δεν παίξαμε πολύ καλά σήμερα, ούτε στα δυο πρώτα σετ που πήραμε στην αρχή. Από τη μια το περίμενα αυτό ύστερα από τα πολλά παιχνίδια και τα συνεχόμενα ταξίδια. Περιμέναμε αυτή την εμφάνιση αλλά είναι σημαντικοί οι τρεις βαθμοί και αυτούς κρατάμε. Θα χρειαστεί να παίξουμε λίγο καλύτερα κόντρα στον Άρη την Τετάρτη».

Οι συνθέσεις;

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τσοχατζή, Κωνσταντινίδου 12 (12/33 επ.), Ιβάνοβα 3 (3/12 επ., 22% υπ. – 00% άριστες), Λαμπρινίδου 17 (7/20 επ., 3 άσοι, 7 μπλοκ), Κοσμά 7 (5/16 επ., 2 άσοι, 43% υπ. – 43% άριστες), Τοντάι 9 (4/8 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κακουράτου -λ (36% υπ. – 18% άριστες) / Σπανού 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ, 15% υπ. – 08% άριστες), Κουνάδη, Κατσαντώνη 1 (1/3 επ.), Πατέλη.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (3/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κωνσταντίνου 15 (11/25 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 33% άριστες), Λαζάρεβιτς 17 (14/34 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 36% άριστες), Λαμπρούση 13 (9/16 επ., 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Τσβετάνοβα 13 (11/34 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι -λ (43% υπ. – 14% άριστες / Κοκκινάκη -λ, Τέζα, Εμμανουηλίδου.