Ποδαρικό με το δεξί για την Καβάλα (video)

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με τον Αρκαδικό η Καβάλα, η οποία έφτασε σε μία εύκολη νίκη με 85-74.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με τον Αρκαδικό η Καβάλα, η οποία έφτασε σε μία εύκολη νίκη με 85-74. Περίπου τρεις μήνες είχε να δει το ροζ φύλλο αγώνος η Καβάλα, καθώς τελευταία φορά που γεύτηκε τη χαρά της νίκης ήταν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στο Λαύριο (68-66). Οι φιλοξενούμενοι με την ήττα αυτή έβαλαν ξανά την ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου στο… παιχνίδι της παραμονής, αφού η διαφορά των δυο τους πλέον είναι στον ένα βαθμό.

Με όπλο της την άμυνα η Καβάλα” καθάρισε” από νωρίς το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι κράτησαν σε… χαμηλές πτήσεις το… πυροβολικό του Αρκαδικού. Νουούτινεν και Φαν Οοστρουμ είχαν σιγήσει για αρκετά λεπτά και συνδέθηκαν με το καλάθι όταν η διαφορά είχε εκτοξευτεί στους 20 πόντους. Ο μόνος που προσπαθούσε ήταν ο Καββαδάς, ο οποίος έδειχνε ανίκητος κάτω από τα καλάθια και βοήθησε τα μέγιστα προκειμένου στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά να πέσει στους 10 πόντους (72-62).

Στα προηγούμενα τρία δεκάλεπτα η Καβάλα είχε τον απόλυτο έλεγχο αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους σε πολλά λάθη και σε πολλά άστοχα σουτ, ιδίως από μακρινή απόσταση. Σε αυτό τον τομέα οι παίκτες του Στιβ Γιατζόγλου έδειχναν αρκετά καλοί με 8/16 τρίποντα, έναντι 1/15 των  αντιπάλων τους.

Η… αντεπίθεση του Αρκαδικού στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν του εξασφάλισε κάτι περισσότερο από την ήττα, αλλά περιόρισε την έκταση της ήττας. Η Καβάλα από το +23 τελικά επικράτησε με 11 πόντους (85-74).

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 45-31, 63-43, 85-74

Διαιτητές: Σχινάς, Τζαφλέρης, Μαγκλογιάννης
ΚΑΒΑΛΑ (Στιβ Γιατζόγλου): Λέιζερ 14, Κεμπ 6, Φαν Ντεν Μαρς 6, Κοστόφ 12 (2), Γιαννακίδης 13 (3), Ταπούτος 11, Καλαϊτζίδης 3 (1), Δεμερτζής 2, Τζόουνς 12 (1), Ρόμπινσον 6 (1)
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Καββαδάς 23 (8ριμπ.), Φαν Όστρουμ 16 (3), Μπράουν 11 (1), Νούτινεν 4, Καραμαλέγκος 3, Λαμπρόπουλος 9, Κοψαύτης 2, Κωνσταντίνου 2, Στεφανίδης 4