Για μετάλλια οι Κοσμίδης, Πετρούνιας

Οι Λευτέρης Πετρούνιας και Λευτέρης Κοσμίδης εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στους τελικούς στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης γυμναστικής που γίνεται στο Ζίμπο της Κίνας

Οι Λευτέρης Πετρούνιας και Λευτέρης Κοσμίδης εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στους τελικούς στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης γυμναστικής που γίνεται στο Ζίμπο της Κίνας. Στους κρίκους, ο Πετρούνιας ήταν ασυναγώνιστος και πήρε την πρώτη θέση στον προκριματικό με 15,650 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερο μέσα στο “σπίτι” του τον Κινέζο κάτοχο του Ολυμπιακού και παγκόσμιου τίτλου, Γιμπίνγκ Τσεν (15,625 β.).

Ο Κοσμίδης κατέκτησε την 3η θέση στον προκριματικό στις ασκήσεις εδάφους, με 15,025 βαθμούς. Την υψηλότερη βαθμολογία συγκέντρωσε ο “ασημένιος” παγκόσμιος πρωταθλητής, Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ (15,300 β.), ενώ στον αυριανό τελικό προκρίθηκαν επίσης ο Αμερικανός Στίβεν Λεζάντρ (15,150 β.) και ο Ρουμάνος πρωταθλητής Ευρώπης Φλάβιους Κότσι (14,800 β.).