Εδώ είναι Βραχάτι! (vid)

Ο Παμβοχαϊκός «πλήρωσε» με το ίδιο νόμισμα τον Ηρακλή, επικρατώντας του «Γηραιού» στο Βραχάτι με 3-2 και ισοφαρίζοντας τη μεταξύ τους ημιτελική σειρά για το πρωτάθλημα στην Α1 Ανδρών σε 1-1.

Άλλη μια συγκλονιστική παράσταση προσέφεραν Παμβοχαϊκός και Ηρακλής με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους και στον δεύτερο ημιτελικό στο τάι μπρέικ.

Μόνο που αυτή τη φορά χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά και πλέον όλα θα κριθούν στο τρίτο παιχνίδι που θα γίνει στις 17 Απριλίου στο κλειστό της Μίκρας.

Ο αγώνας είχε δραματική εξέλιξη, λίγο έλλειψε να καταρρίψει το φετινό ρεκόρ μεγαλύτερης διάρκειας (τελείωσε μετά από 145 λεπτά ενώ το ρεκόρ είναι 148 λεπτά στο ματς της 7ης αγωνιστικής Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Παμβοχαϊκός) με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν παρόλο που βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν υπερβολικά αγχωμένοι το παιχνίδι, κάνοντας αρκετά λάθη στην επίθεση επιτρέποντας στον Ηρακλή να ξεφύγει με 3-7. Μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ ο Παμβοχαϊκός άρχισε να πιέζει περισσότερο στο σερβίς, μείωσε στον πόντο (8-9 με άσο του Ποτότσνικ), αλλά πάντα κυνηγούσε τη διαφορά (9-12, 12-13) για να ισοφαρίσει 15-15 με άουτ του Ντεσπέιν. Ο Κουβανός όμως με επίθεση και ατομικό μπλοκ έφερε τον Ηρακλή στο 15-18 για να φτάσει το σκορ στο 15-19 (άουτ Ποτότσνικ) και λίγο αργότερα στο 17-23 με δύο άσους του Κράβαρικ. Το σετ έμοιαζε χαμένο, αλλά ο Μαρκ Ντουσάρμ είχε διαφορετική άποψη και με δικό του καλό σερί από το σερβίς το σκορ έφτασε στο 21-23 βάζοντας φωτιά στο γήπεδο. Ωστόσο ακολούθησαν ένα χαμένο σερβίς για κάθε ομάδα (Ντουσάρμ, Ντεσπέιν) και επίθεση του Κράβαρικ για το 0-1.

Ο Γηραιός αν και ξεκίνησε καλύτερα και στο β’ σετ καταφέρνοντας να προηγηθεί με 3-5, γρήγορα βρέθηκε πίσω, αφού ο Παμβοχαϊκός έβαλε στο σημάδι τον Ντεσπέιν στην υποδοχή και με σερί 11-4 προηγήθηκε 14-9. Ο Ηρακλής μείωσε στους δύο (16-14, 17-15), αλλά πάλι ο Ντουσάρμ από το σερβίς έστειλε τη διαφορά στο +5 (20-15). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Παμβοχαϊκού στην επίθεση μείωσαν σε 23-21, αλλά η προσπάθεια τους δεν είχε συνέχεια…

Το τρίτο σετ ήταν πολύ πιο ισορροπημένο, ιδιαίτερα μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ντεσπέιν εξακολουθούσε να έχει προβλήματα στην υποδοχή, αλλά κι ο Ηρακλής πίεσε περισσότερο με τους κυανόλευκους να μετατρέπουν το 13-13 σε 13-16, ωστόσο το 14-17 έγινε 17-17 και το θρίλερ μόλις είχε αρχίσει. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 19-18 με άουτ του Ντεσπέιν και με κακή υποδοχή του Κουβανού έφτασε στο +2 (20-18) για να ακολουθήσουν λίγο πριν το τέλος δύο διαιτητικά λάθη. Στο 23-21 είχαμε μία απίστευτη φάση με τον Χριστοφιδέλη να δέχεται μπλοκ, να βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι κι αυτή κατόπιν από τα χέρια του Καραγιάννη να καταλήγει άουτ, αλλά οι διαιτητές έδειξαν Παμβοχαϊκό που είχε πλέον σε σετ μπολ. Το πρώτο χάθηκε από το άουτ του Ντουσάρμ, (24-22), αλλά στην επόμενη φάση οι διαιτητές έδειξαν άουτ και πάλι την επίθεση του Αμερικανού (24-23), ωστόσο το τηλεοπτικό ριπλέι έδειξε ότι η μπάλα βρήκε τη γραμμή. Το σετ δεν τελείωσε, ο Γηραιός ισοφάρισε με κόντρα επίθεση του Χριστοφιδέλη και προηγήθηκε 25-26 με μπλοκ του Πελεκούδα στον Κατσανεβάκη, για να μιλήσει από κει και πέρα ο Ντεσπέιν. Ο Κουβανός με επίθεση έκανε το 28-29 και με άσο στον Ποτότσνικ ‘καθάρισε’ το σετ δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του.

Παρά την ανατροπή, ο Παμβοχαϊκός δεν το έβαλε κάτω και τα έπαιξε όλα για όλα προκειμένου να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τον Ηρακλή στο 14-15 να τρέχει σερί 0-3 ξεφεύγοντας με 15-17. Μετά το τάιμ του Ζαλμά επανήλθε η ισορροπία (επίθεση Μπεκιάρη, άουτ Πελεκούδα) και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-18 (μπλοκ σε Κράβαρικ) για να χάσουν την ευκαιρία για το +2 αφού ο Πελεκούδας έκοψε στο μπλοκ τον Ντουσάρμ (19-19).

Η εκπληκτική μάχη πόντο με πόντο συνεχίστηκε μέχρι το 23-23, για να φτάσει ο Παμβοχαϊκός σε σετ μπολ (μπλοκ Καραγιάννη σε Πελεκούδα μετά από άμυνα του Προύσαλη) και με νέο μπλοκ του Καραγιάννη στον Ντεσπέιν, ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο Ηρακλής έχασε την ευκαιρία να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα, όταν στο 1-2 ο Κράβαρικ κάρφωσε άουτ (2-2), για να περάσουν μπροστά οι γηπεδούχοι (4-3) με νέο άουτ του Κράβαρικ και να φτάσουν στο +2 (6-4) από κακή υποδοχή του Ντεσπέιν. Ο Ηρακλής μπόρεσε να ισοφαρίσει στο 9-9 με κόντρα του Ντεσπέιν, αλλά ο Κουβανός ήταν ο αδύναμος κρίκος στην υποδοχή. Ο Χριστοφιδέλης έχασε το σερβίς (10-9), ο Ποτότσνικ έβαλε στο σημάδι τον Κουβανό και με δύο άσους κι ένα μπλοκ από κακή υποδοχή το σκορ πήγε στο 13-9. Ο Ηρακλής μείωσε σε 13-11, στο 14-12 είχε τρεις κόντρα επιθέσεις για να μειώσει στον πόντο, αλλά ο Παμβοχαϊκός έβγαλε ισάριθμες άμυνες κι ο Ντουσάρμ έδωσε τέλος στο θρίλερ διαμορφώνοντας το 15-12.

Διαιτητές: Πανούτσος, Βαρθαλίτης
Τα σετ: 25-22, 25-21, 28-30, 25-23, 15-12

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 12 (12/23 επ., 80% υπ. – 56% άριστες), Ποτότσνικ 20 (15/32 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Στιβαχτής 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Ντουσάρμ 22 (19/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ), Καραγιάννης 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (71% υπ. – 48% άριστες) / Κατσαούνης, Βαρδής, Σζάρεκ, Μπάκας.
Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 13 (12/22 επ., 71% υπ. – 60% άριστες), Κράβαρικ 21 (18/32 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 1, Ντεσπέιν 25 (22/38 επ., 2 μπλοκ, 26% υπ. – 20% άριστες), Σμαραγδής 7 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (6/11 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου -λ (88% υπ. – 54% άριστες) / Δημητριάδης, Τζιουμάκας, Τακουρίδης 1