Όσο έπρεπε με Γιόχανσον, Μπουονανότε

Με τον Γιόχανσον να λύνει το γόρδιο δεσμό και τον Μπουονανότε να σκοράρει με όμορφη εκτέλεση φάουλ, η ΑΕΚ σφράγισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, επικρατώντας 2-0 του Λεβαδειακού στο ΟΑΚΑ.

Αν δεν υπήρχε το γκολ του Γιόχανσον, το πρώτο ημίχρονο θα ήταν το πλέον αδιάφορο.

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν χωρίς κέφι στο χορτάρι του ΟΑΚΑ, ταλαιπωρώντας περισσότερο τη μπάλα. Παρόλα αυτά, η φάση για την ΑΕΚ ήρθε στο 44’ όταν μετά από κόρνερ, ο Τζιμπούρ έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι, με τον Γιόχανσον να γράφει με γυριστό σουτ το 1-0.

Η αναγκαστική αλλαγή του Κορδέρο στο 26’ ήταν το κακό νέο για τον Γκουστάβο Πογέτ, που είδε την ομάδα του να μπαίνει κάπως καλύτερα στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου.

Το γκολ τελικά ήρθε στο 82’, μετά από αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Μπουονανότε, με την οποία διαμορφώθηκε το 2-0, που έστειλε και τυπικά την Ένωση στους 8 του Κυπέλλου.

ΑΕΚ (Πογέτ): Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ (70’ Σοϊλέδης), Κορδέρο (27΄ Σιμόες), Γιόχανσον, Μάνταλος, Πλατέλλας (76’ Αραβίδης), Τζεμπούρ, Μπουονανότε

Λεβαδειακός (Μάντζιος): Τσιντότας, Καψάσκης, Τριποτσέρης, Μάγκας (77’ Μπεν), Μεντί, Νικολάου, Μαχαίρας, Μερεμπασβίλι (54’ Θέος), Γιακουμάκης, Τσουρίκοφ, Μάντζιος