Στην παράταση η Μάλαγα την Φενέρ, δια χειρός Νέντοβιτς (video)

Με ήττα που δεν στοίχισε αποχαιρέτησε την κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας η Φενέρμπαχτσε καθώς η αδιάφορη Μάλαγα κέρδισε στην Κωνσταντινούπολη με το τελικό 91-97.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έκλεισε με ήττα την regular season και έχοντας μόλις δύο ήττες στα τελευταία 9 παιχνίδια τερμάτισε πίσω από την Τσσκα Μόσχας. Με κλειδωμένη την 2η θέση και το πλεονέκτημα έδρας η Τούρκοι έκαναν αγγαρεία στις τρεις πρώτες περιόδους με την Μάλαγα να το εκμεταλλεύεται και να κάνει την ζημιά. Στην τελευταία περίοδο όλα άλλαξαν, Σλούκας και Νάναλι πήραν από το χέρι την Φενέρ και της έδωσαν το πρώτο της προβάδισμα( 59-57) μετά το αρχικό 4-0.

Ο Έλληνας γκαρντ μάλιστα ήταν αυτός που με καλάθι στην εκπνοή έστειλε το ματς στην παράταση (83-83) και τελείωσε το ματς με 26 πόντους (5/7 δίποντα,  5/6 τρίποντα), έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Νάναλι με 19 πόντους. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Μάλαγα με επί σκορ 8-16 κατάφερε να κερδίσει για 2η φορά φέτος την Φενέρμπαχτσε μετά την νίκη της και στην πρεμιέρα με 68-67. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο εκπληκτικό Νεμάνια Νέντοβιτς που πέτυχε 31 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, στους 18 σταμάτησε ο Πολωνός Βαζίνσκι.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 22-25, 15-12, 32-24 (8-16 παράταση)