Σύννεφα στην Τρίπολη, ξαστεριά ελπίδας στη Λιβαδειά! (video)

Ισοπαλία περιπετειών παραμονής στην κατηγορία για τον Αστέρα το 0-0 με τον μαχητικό Λεβαδειακό στην Τρίπολη.
07/04/2019 • 19:12
Ισοπαλία στην Τρίπολη
Ισοπαλία περιπετειών παραμονής στην κατηγορία για τον Αστέρα το 0-0 με τον μαχητικό Λεβαδειακό στην Τρίπολη. Δοκάρι ο Μανιάς στα 45’’, φλύαροι οι Αρκάδες στο πρώτο ημίχρονο, δεν βρήκαν τη λύση στην επίθεση ούτε στο δεύτερο με χαμένες ευκαιρίες του Καλτσά και έμπλεξαν σε σενάρια παραμονής, όντας στο +2 από ΠΑΣ Γιάννινα (26β.) και +3 από ΟΦΗ (25β.) στη βαθμολογία (28 βαθμοί). Βαθμός ελπίδας για την ομάδα του Καραγεωργίου. Κορυφαίος ο Μπάγιτς.

Α΄ Ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο, ο Αστέρας είχε την κατοχή της μπάλας και τις κλασικές ευκαιρίες με Μανιά (δοκάρι στα 45’’) και Καλτσά για να προηγηθεί του Λεβαδειακού, ο οποίος παρουσιάστηκε με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή του, μετά την ήττα στην έδρα του με 2-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα την προηγούμενη αγωνιστική. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου αναπτύχθηκε και απείλησε από τη δεξιά πτέρυγα μέχρι το ημίωρο, οπότε και ο Λεβαδειακός ισορρόπησε την κατοχή της μπάλας και είχε τη στιγμή του να προηγηθεί με την έμπνευση του Νίκα να πλασάρει από μακριά τον Αθανασιάδη. 0-0 ημίχρονο, με 11 τελικές, 8-3 για τον φλύαρο και άστοχο Αστέρα, 3-0 στην εστία.

Β΄ Ημίχρονο
Ο Λεβαδειακός συνέχισε στο δεύτερο από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας τους γηπεδούχους μακριά από την εστία του Μπάγιτς με καλή ανασταλτική λειτουργία. Με Τριανταφυλλόπουλο και Τσιλιανίδη η ομάδα του Παράσχου προσπάθησε να πατήσει περιοχή και να απειλήσει τον σταθερό Μπάγιτς, ο οποίος όποτε χρειάστηκε ήταν σε ετοιμότητα, κυρίως στη φάση του 95΄στο σουτ του Καλτσά. Χαμηλός ρυθμός και λίγες πολύ καλές στιγμές μέχρι το φινάλε που δημιουργεί συνωστισμό στη μάχη της ουράς για την παραμονή στην κατηγορία.

Αστέρας Τρίπολης: Aθανασιάδης, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος (Τασουλής 68’), Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μουνάφο, Βαλιέντε, Ρόλε (Τσιλιανίδης 58’), Καλτσάς, Μανιάς, Φερνάντεθ (Αραβίδης 76’)

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Αντιλεού, Ντιόγκο, Λιάγκας, Τσαμπούρης, Χατζηλάμπρος, Καραχάλιος, Μητρόπουλος (83’) Όμο, Νίκας, Μαρκόφσκι (Ζησόπουλος 86’)  Γιακουμάκης (Σαβαντογκό 70’)

Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης

Σάββατο 24 Αυγούστου, 21:30

Live
24/08/2019 • 07:16

Ντέρμπι για γκολ σε Αγγλία, Ιταλία. "Αξία" στην υπέρβαση της Τβέντε και της Οστάνδης

Περιμένουμε ανταγωνιστικό πνεύμα στο Λίβερπουλ, στο Χόφενχαϊμ, το Σάντερλαντ και το γήπεδο της Φούλαμ όπου εκεί οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο λόγο. Ακόμα πιο αμφίρροπο το ντέρμπι της Τσάμπιονσιπ το μεσημέρι. Προβάδισμα νίκης για Νάπολι, Παναθιηναϊκό και Μπενφίκα