Την άφησε… ξερή (video)

Με καλάθι του Τζάστιν Ντόελμαν στην εκπνοή η Μπαρτσελόνα νίκησε 87-86 τη Ρεάλ στη Μαδρίτη και το «clasico» της 4ης αγωνιστικής του ΤΟΡ-16 της Ευρωλίγκα.

Με καλάθι του Τζάστιν Ντόελμαν στην εκπνοή η Μπαρτσελόνα νίκησε 87-86 τη Ρεάλ στη Μαδρίτη και το «clasico» της 4ης αγωνιστικής του ΤΟΡ-16 της Ευρωλίγκα. Οι «μπλαουγκράνα» βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 16 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έδειξαν χαρακτήρα, μάζεψαν το σκορ και πήραν τη νίκη με χιτσκοκικό τρόπο.

Μετά το καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο πήραν το προβάδισμα στα μέσα της πρώτης περιόδου, η οποία και έκλεισε στο +10 υπέρ τους (27-17). Η διαφορά αυξήθηκε στη συνέχεια για τη «βασίλισσα», αλλά το ημίχρονο ουσιαστικά στα ίδια επίπεδα, 48-37 για τη Ρεάλ.

Η «Μπάρτσα», ωστόσο, μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον ίδιο τρόπο και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου είχε εξαφανίσει τη διαφορά (63-62). Μάλιστα, στη συνέχεια πήρε κεφάλι στο σκορ, 67-63 στο 31′, με το ματς να γίνεται θρίλερ μέχρι το τέλος του.

Η Ρεάλ προηγήθηκε 83-80 στο τελευταίο δίλεπτο, η Μπαρτσελόνα έφτασε στην ισοφάριση, 85-85 και όλα κρίθηκαν στα τελευταία 9 δευτερόλεπτα. Ο Ρέγες ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και ο Ντόελμαν στην τελευταία επίθεση με καλάθι στην εκπνοή χάρισε στους φιλοξενούμενους τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 48-37, 63-62, 86-87

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 2, Εντούρ, Νοσιόνι 6 (2), Ντόντσιτς, Ματσιούλις 5 (1), Ρέγες 14, Ροντρίγκεθ 18 (4), Αγιόν 12, Κάρολ 14 (2), Γιουλ 13 (3), Ερνανγκόμεθ 2, Τέιλορ

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 24 (6), Ρίμπας 4, Λαουάλ 10, Αμπρίνες 4, Ναβάρο 12 (2), Σατοράνσκι 7 (1), Βεζένκοφ, Ντιανιέ, Σάμιουελς 6, Όλεσον 3 (1), Περπέρογλου 13 (3), Τόμιτς 4