Νίκη τίτλου (video)

Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (3-1) και με το τρίποντο που κατέκτησε ξέφυγε εννιά βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα αγκαλιάζοντας το φετινό τίτλο.
10/02/2019 • 21:23
ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (3-1) και με το τρίποντο που κατέκτησε ξέφυγε εννιά βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα αγκαλιάζοντας το φετινό τίτλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με δύο γκολ (3' Βιεϊρίνια, 19' Μπίσεσβαρ) και είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα τέρματα, όπως το δοκάρι του Σάκχοφ.

Ο Ακπομ στο 82' ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει με τον Ποντένσε στο 87'.

Η ανασταλτική λειτουργία του ΠΑΟΚ άγγιξε για ακόμα μία φορά το άριστο, “εγκλωβίζοντας” τους “ερυθρόλευκους” επιθετικά. Επίσης η πίεση ψηλά και οι γρήγορες μεταβιβάσεις στα άκρα αποτέλεσαν τον τρόπο για να “ξεκλειδώνει” συνεχώς η άμυνα του συνόλου του Μαρτίνς. Ο τελευταίος είδε την ομάδα του να μην μπορεί να δημιουργήσει και έτσι να γνωρίζει την ήττα, που την αφήνει μακριά από την κορυφή.

Ένταση στα τελευταία λεπτά με τους παίκτες των δύο ομάδων, ενώ τα νεύρα υπήρξαν και μετά τη λήξη της αναμέτρησης...

Τα αρχικά πλάνα

Ο Πασχαλάκης τερματοφύλακας, Μάτος δεξιά, Βιεϊρίνια αριστερά και Βαρέλα, Κρέσπο ανάμεσα τους. Σάκχοφ και Μαουρίτσιο στον  άξονα της μεσαίας γραμμής με τον Μπίσεσβαρ σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Ζαμπά δεξιά, Ελ Καντουρί αριστερά και ο Άκπομ στην κορυφή της επίθεσης.

Κάτω από τα δοκάρια ο Σα έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τοροσίδη, Σισέ, Βούκοβιτς και Κούτρη. Γκιλιέρμε και Νάτχο τα αμυντικά χαφ με τον Ποντένσε δεξιά, τον Χριστοδουλόπουλο αριστερά και τον Φορτούνη πίσω από τον Γκερέρο.

Χωρίς... φρένα

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν οι δύο ομάδες στην αναμέτρηση και δεν χρειάστηκαν να περάσουν λίγα δευτερόλεπτα για να δούμε τελικές προσπάθειες. Οι γηπεδούχοι έχοντας την τύχη με το μέρος τους κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο τρίτο λεπτό. Ο Βιεϊρίνια επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Νάτχο και πήρε τέτοια τροχιά που πέρασε πάνω από τον Σα και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, αλλά αυτό βόλευε το σύνολο του Λουτσέσκου. Το πρόβλημα του Ολυμπιακού στις επιστροφές, έδινε την ευκαιρία στο "δικέφαλο του βορρά" να βγαίνει μπροστά με ανοικτό γήπεδο και να απειλεί. Τα άκρα των φιλοξενούμενων δεν μάρκαραν σωστά, ο Νάτχο στον άξονα δεν είχε μπει στο παιχνίδι και έτσι ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή.

Το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει για τους γηπεδούχους, με τον Ζαμπά να δημιουργεί ακόμα ένα ρήγμα από τα δεξιά, ο Απκομ δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε με το κεφάλι, ωστόσο αυτή έφτασε στον αμαρκάριστο Μπίσεσβαρ και από τα πόδια του τελευταίου στα δίχτυα του Σα.

Ο Μαρτίνς έβλεπε την ομάδα του αμυντικά να έχει πολλά προβλήματα και επιθετικά να μην μπορεί να πατήσει εύκολα περιοχή. Οι ατομικές πρωτοβουλίες των “ερυθρολεύκων” δεν ήταν ικανές να τους φέρει κάποιο γκολ, αν και ο Πασχαλάκης ανησύχησε σε προσπάθειες των Χριστοδουλόπουλου και Γκιλιέρμε.

Συνταγή νίκης...

Ο Πορτογάλος τεχνικός δεν ήταν ικανοποιημένος με την εικόνα του Ολυμπιακού, για αυτό και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Καμαρά, Ντίας πήραν τη θέση των Νάτχο, Χριστοδουλόπουλου. Ο Ντίας πήγε να κάνει τη... ζημιά γρήγορα, καθώς στο 47' μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Φορτούνη γύρισε, με τον Γκερέρο να μην προλαβαίνει να πλασάρει σε κενή εστία. Η κίνηση του Λουτσέσκου δεν άργησε να έρθει, αφού στο 53' έριξε στη μάχη τον Ολιβέιρα στη θέση του Σάκχοφ, ο οποίος είχε μία κίτρινη και λίγα λεπτά πριν είχε κάνει ένα δυνατό μαρκάρισμα στη μεσαία γραμμή.

Ο ΠΑΟΚ είχε αφήσει την μπάλα στον Ολυμπιακό και περίμενε τον αντίπαλο του στο μισό γήπεδο. Η ανασταλτική λειτουργία των φιλοξενούμενων ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι σχεδόν άψογη, με τον Πασχαλάκη να μένει θεατής για πάρα πολλά λεπτά. Τα γεμίσματα των φιλοξενούμενων αποτελούσαν εύκολη λεία για τους  παίκτες του Λουτσέσκου και έτσι περνούσαν τα λεπτά με την άμυνα του “δικεφάλου του βορρά” να κρατά το μηδέν χωρίς δυσκολία.

Χρειάστηκαν να περάσουν 33 λεπτά για να έχει τελική προσπάθεια ο Ολυμπιακός, όμως ούτε ο Χασάν μπόρεσε να βρει εστία. Αυτό το έκανε ο Άκπομ τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο άσος του ΠΑΟΚ έκλεψε την μπάλα και με πλασέ έξω από την περιοχή νίκησε τον Σα και έγραψε το 3-0.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει το σκορ στο 87' με τον Ποντένσε. Ο Ντίας επιχείρησε το σουτ από αριστερά, ο Πασχαλάκης δεν μπόρεσε να διώξει και ο Ποντένσε με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

18/02/2019 • 10:19

Βραδιά με παγίδες για πολλά φαβορί!

Πολλά εμπόδια μπορεί να συναντήσουν μπροστά τους μεγάλο φαβορί των αποψινών αναμετρήσεων όπως η Ντόρτμουντ, η Ρόμα και η Αθλέτικ Μπιλμπάο. Στις λεπτομέρειες θα κριθεί το ντέρμπι του Αγγλικού κυπέλλου στο Λονδίνο.