Ο Εθνικός 3-2 νίκησε τον 37άρη Τζελάτη σε ματς γκραν γκινιόλ (vid)

Ο... Χίτσκοκ πέρασε το βράδυ του στην Αλεξανδρούπολη. Σε αγώνα θρίλερ ο Εθνικός επικράτησε 3-2 σετ (22-25, 26-24, 21-25, 25-18, 16-14) του Άρη και έκανε αποφασιστικό βήμα για την αποφυγή των πλέϊ άουτ.

Ο… Χίτσκοκ πέρασε το βράδυ του στην Αλεξανδρούπολη. Σε αγώνα θρίλερ ο Εθνικός επικράτησε 3-2 σετ (22-25, 26-24, 21-25, 25-18, 16-14) του Άρη και έκανε αποφασιστικό βήμα για την αποφυγή των πλέϊ άουτ. Με κορυφαίο τον Κουμεντάκη (21π.) και άξιους συμπαραστάτες τους Κόβατς (17π.), Γκονζάλες (15π.) και Δαλακούρα (15π.) οι Εβρίτες βρήκαν νίκη μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες. Ο Άρης τα περίμενε σχεδόν όλα από τον απίστευτο Τζελάτη ο οποίος τελείωσε το ματς με 37 πόντους (54% επίθεση, 3 μπλοκ, 3 άσσους).

Άτυχη στιγμή για τον Εθνικό ο τραυματισμός του Γκονζάλες στο δεύτερο σετ. Ο “Πέπε” πήρε τον 26ο πόντο της ομάδας του αλλά μετά την επίθεση πάτησε το πόδι του Κιόση κι από το γήπεδο βρέθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις (βαρύ διάστρεμμα η πρώτη διάγνωση) με τον 17άχρονο Καβαρατζή να παίρνει τη θέση του. Η απώλεια του Αργεντινού ήταν πολύ μεγάλο σοκ για τον Εθνικό, με τον Άρη να βρίσκει πάλι ρυθμό και το σετ να κρίνεται στο 19-21 όταν δύο άουτ επιθέσεις του Ραφαήλ Κουμεντάκη (ο οποίος λόγω της απώλειας του Γκονζάλες και της κατάστασης του Δαλακούρα πήρε μεγάλο βάρος) καθάρισαν το σετ για τον Άρη.

Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει, αφού στο δ’ σετ είχαμε μάχη πόντο, πόντο μέχρι το 17-16, για να έρθει εκεί το ξέσπασμα των γηπεδούχων οι οποίοι με σερί 8-2 πήραν το σετ κι εξασφάλισαν τον βαθμό.

Στο τάι μπρέικ οι Θρακιώτες είχαν σταθερά το προβάδισμα (4-2, 8-6) με τον Άρη όμως να ισοφαρίζει 10-10 και να προσπερνά πρώτη φορά 11-12. Το 12-13 όμως έγινε 14-13 για τον Εθνικό και στο 15-14 με άσο του Ραφαήλ Κουμεντάκη γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα.

«Ήταν ένα παιχνίδι που δεν μπορεί να γίνει κριτική στο τεχνικό κομμάτι και κρίθηκε στο πάθος και στο ποιος το ήθελε περισσότερο. Ήταν μεγάλο το πλήγμα με την απώλεια του Γκονζάλες, αλλά είμαι ικανοποιημένος από τον Καβαρατζή. Είχαμε πολλά προβλήματα με ιώσεις, δεν δουλέψαμε καλά όλη την εβδομάδα, βρεθήκαμε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά εκεί οι παίκτες μου ξύπνησαν και πήραμε μια μεγάλη νίκη», είπε ανακουφισμένος ο Γιάννης Ανδρεάδης με τον Γιώργο Γιάτση να τονίζει: «Είχαμε μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουμε, αφού ήμασταν μπροστά με 2-1 σετ και ήταν νοκ άουτ ο Γκονζάλες, αλλά πάθαμε μπλακ άουτ και φάνηκε ότι ο Εθνικός το ήθελε πιο πολύ από εμάς».

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Κόβατς 17 (11/14 επ., 6 μπλοκ), Σιδηρόπουλος, Γραμματικάκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Γκονζάλες 15 (14/20 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας Κ. 2 (2/5 επ., 50% υπ. – 38% άριστες), Κουμεντάκης 21 (20/41 επ., 1 άσο, 78% υπ. – 59% άριστες), (λίμπερο Μίτρεφ, 71% υπ. – 47% άριστες), Δαλακούρας Α. 15 (13/22 επ., 2 άσοι, 81% υπ. – 67% άριστες), Καβαρατζής 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (5/7 επ.).
Άρης (Γιάτσης): Μαυροβουνιώτης 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 85% υπ. – 71% άριστες), Κοντογιάννης 10 (5/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Μποϊκοβιτς, Κιόσης 12 (8/12, 4 μπλοκ), Τζελάτης 37 (31/57 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 15 (11/20 επ., 4 μπλοκ, 86% υπ. – 71% άριστες), (λίμπερο Μπαμπαλιούτας, 93% υπ. – 72% άριστες), Παλέντζας, Χαραλαμπίδης, Κυριακίδης 1, Χαριτωνίδης.