Την προσγείωσε (video)

Ο Κόροιβος υποχρέωσε σε ήττα με 87-77 την Κηφισιά μία αγωνιστική μετά την επιβλητική νίκη αυτής επί των Τρικάλων.

Ο Κόροιβος υποχρέωσε σε ήττα με 87-77 την Κηφισιά μία αγωνιστική μετά την επιβλητική νίκη αυτής επί των Τρικάλων. Η ομάδα της Αμαλιάδας είχε για οδηγό τον Ντάρελ Χάρις, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι στα δίποντα, αλλά και από τη γραμμή των βολών, ενώ υπερίσχυσαν και στα ριμπάουντ. Έτσι, έφτασαν στη νίκη, ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν και έχτισαν τη διαφορά τους.

Η Κηφισιά προηγήθηκε με 20-14 στην πρώτη περίοδο, αλλά και με 57-55 στο τέλος της τρίτης. Ωστόσο, με επί μέρους σκορ 32-20 στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πελοποννήσιοι πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 42-41, 55-57, 87-77

Κόροιβος (Χ. Μαρκόπουλος): Ντέιβις 12 (1τρ., 9 ριμπ.), Τρότερ 4, Βασιλόπουλος 2, Τσάπιν 22 (3/6 δίποντα, 3/4 τρ.), Χάρι 26 (11 ριμπ.), Πουλιανίτης 5 (1), Χριστοδούλου 2, Χάρντινγκ, Χαριτόπουλος 12, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 7 (1), Κασελάκης 22 (5/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χογκ 3 (1), Ελ Αμίν 15, Γλυνιαδάκης 7, Μάρσαλ 8 (2), Γκίκας 9 (4 ριμπ., 5 ασ.), Πόποβιτς 3 (1), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος, Σμιθ 3