“Επαγγελματικό” τρίποντο για τον Ολυμπιακό (video)

Με κεκτημένη ταχύτητα από το αήττητο σερί (7-0) που τρέχει μέσα στο 2016 ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 σετ (25-18, 34-32, 25-21) και τον Παμβοχαικό και ξέφυγε με 7 βαθμούς απο την δεύτερη Κηφισιά που την Δευτέρα έχει ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Ήταν η 15η νίκη του Ολυμπιακού σε 17 ματς ενώ για τον Παμβοχαικό ήταν η 5η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα χωρίς μάλιστα να έχει πάρει βαθμό. Όλο το ματς ήταν το δεύτερο σετ. Ο Παμβοχαικός έχασε 4 σετ μπολ και μάλιστα στο 30-29 διαμαρτυρήθηκε για άουτ επίθεση του Όγκουρτσακ (η επόπτης έδειξε άουτ, ο διατητής έδειξε μέσα).

Ο Ολυμπιακός πήρε το σετ στο έκτπ δικό του σετ μπολ. Έγκλεσκαλνς και Σφενδυλάκης ξεχώρισαν απο τους νικητές ενώ για τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν Ροντρίγκο και Γκρόεντβελντ. Με αδιαθεσία έφυγε στο δεύτερο σετ απο το ματς ο Τσουκ ο οποίος όμως δεν είχε κάτι το ανησυχητικό. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (2/3 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/3 επ), Έγκλεσκαλνς 22 (18/37 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσουκ 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ – 42% άριστες), Όγκουρτσακ 10 (8/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ – 46% άριστες), Σφενδυλάκης 10 (8/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 56% υπ – 48% άριστες), Σακόγλου, Στιβαχτής, Κοκκινάκης 9 (7/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 100% υπ – 100% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μπεκιάρης): Δημητριάδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόενβελντ 11 (10/17 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ – 50% άριστες), Βαν Ντορν 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Ροντρίγκο 15 (13/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ – 36% άριστες), Πελεκούδας 5 (3/8 επ, 2 μπλοκ), Κάιο 17 (17/36 επ) / Εφραιμίδης (λ, 39% υπ – 39% άριστες), Γεωργίου, Παναγιωταράς