Εκανε το πρώτο βήμα η Χίος

Η Χίος έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών, καθώς επικράτησε 7-5 του Υδραϊκού στο Ιωνικό κολυμβητήριο, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους “μικρούς” τελικούς των πλέι-οφ.

Η αθηναϊκή ομάδα, με “όπλο” -όπως πάντα- την καλή της άμυνα και τις αποκρούσεις του Κώστα Φλέγκα, κατάφερε να ελέγξει το ματς για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο ηαι μάλιστα να προηγηθεί 4-2 στις αρχές της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί, όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και με τρία αναπάντητα γκολ πέρασαν μπροστά 5-4 και 6-5 με τέρμα του Καλογεράκου, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου. Στην τελευταία περίοδο ο Υδραϊκός προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, έχασε όμως δύο επιθέσεις με παίκτη παραπάνω και ο Ρουστάμοφ με πέναλτι “κλείδωσε” τη νίκη του ΝΟΧ.

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει την Πέμπτη (24/5) στον Αλιμο. Αν ο Υδραϊκός νικήσει, τότε η σειρά θα πάει σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι, το Σάββατο 26/5 στη Χίο.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-2, 4-2, 1-0