Προβάδισμα για Ανόρθωση, Ομόνοια

Το «πάνω χέρι» για την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Κύπρου απέκτησαν η Ανόρθωση και η Ομόνοια. Η «κυρία» επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας με 3-2 του ΑΠΟΠ Κινύρας, ενώ η ομάδα της Λευκωσίας νίκησε με 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα στο «ΓΣΠ». Οι δύο επαναληπτικοί είναι προγραμματισμένοι για την Τετάρτη 8/2.

Η πρώτη ομάδα που πήρε το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά της διοργάνωσης είναι ο Ερμής, που νίκησε 3-1 τον Απόλλωνα στην παράταση. Η ομάδα της Λεμεσού είχε το υπέρ της 2-1 από το πρώτο ματς, αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν το σκορ στο 90λεπτο και να παίρνουν την πρόκριση στον έξτρα χρόνο με γκολ του Κουντουρέτη στο 93′.